برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید      09120887008

چک لیست حسابرسی روشنایی

چک لیست حسابرسی روشنایی

چک لیست حسابرسی روشنایی

اگر شما مدیر تاسیسات هستید ، احتمالاً معاینه دوره ای ماشین آلات سنگین و سایر تجهیزاتی که روزانه استفاده می کنید ، انجام می دهید. اما ممکن است جنبه بزرگی از تجهیزات عملیاتی روزانه شما وجود داشته باشد که ناخواسته آنها را فراموش کرده باشید. هم در مراکز تجاری و هم در تأسیسات صنعتی ، نورپردازی انرژی زیادی مصرف می کند. دلیل این امر این است که اینها اغلب فضاهای وسیعی هستند که باید برای مدت زمان طولانی ، اگر نه کل ۲۴ ساعت ، نور کافی داشته باشند.

اگر در حال حاضر از چراغ های LED استفاده می کنید یا در مرحله تعویض LED هستید ، قبلاً گام مهمی در کاهش هزینه های انرژی خود برداشته اید. اما ، حتی با LED ها ، اگر چراغ های شما به درستی عمل نمی کنند ، آنها حتی از انرژی بیشتری استفاده می کنند. خوشبختانه ، یک روش آسان برای اطمینان از عملکرد روشنایی تجاری یا صنعتی شما ، حسابرسی روشنایی است که بایستی وجود داشته باشید.

حسابرسی روشنایی چیست؟

حسابرسی روشنایی یک گذر از محل تأسیسات موجود برای مستند کردن شرایط روشنایی فعلی و تعیین محل ایجاد تغییرات در جهت صرفه جویی در انرژی است. برای فضای بیرونی و هم برای فضای داخلی قابل انجام است و شامل جمع آوری چهار نوع اطلاعات اصلی است: عمومی ، روشنایی ، سرنشین و مالی.

اطلاعات عمومی

اطلاعات عمومی شامل نقشه های کف و نقشه های سقفی است که مکان های ثابت فعلی را نشان می دهد. ابعاد اتاق و همچنین ارتفاع سقف نیز مستند است. در صورت وجود ، برنامه های بعدی برای بازسازی نیز جمع آوری می شوند.

اطلاعات روشنایی

اطلاعات روشنایی برای هر منطقه در نظر گرفته شده نیز جمع آوری می شود. این شامل اطلاعاتی از جمله:

  • تعداد وسایل
  • نوع و اندازه وسایل
  • تعداد لامپ در هر کدام از تجهیزات روشنایی
  • نوع لامپ و چراغ ها
  • میزان وات تجهیزات
  • وظایفی که در محوطه انجام می شود
  • ساعتهای فعالیت در محوطه
  • ارتفاعی که در آن وظایف انجام می شود
  • در دسترس بودن نور روز طبیعی

اطلاعات کاربران

همچنین شناخت احساسات کاربران نسبت به سیستم روشنایی فعلی شما بسیار مهم است . این مرحله معمولاً شامل مصاحبه یا نظرسنجی است ، جایی که حسابرس از کاربران هر محوطه می خواهد تا در مورد تأثیر نورپردازی در حال حاضر تأمل کنند. سوالات می تواند شامل این باشد که آیا اگر هنگام کار در ایستگاه های خود روشنایی را بیش از حد کم می بینند یا اینکه نور آن در طول روز بسیار روشن است (به خصوص در مناطقی که نور طبیعی وجود دارد) یا اینکه آیا سرنشینان در صفحه کامپیوتر خود دچار خیرگی می شوند؟

اطلاعات مالی

با وجود فضای فیزیکی و نحوه عکس العمل کاربران در برابر آن ، آخرین مرحله از حسابرسی روشنایی جمع آوری اطلاعات مالی است. دانستن هزینه های متوسط ​​برای برق (کیلووات ساعت) و تقاضا (کیلووات) در محاسبه هزینه های فعلی عملیاتی و پس انداز طولانی مدت حاصل از جایگزینی همه چیز با وسایل کم مصرف مهم است.

بنابراین شما تصمیم گرفته اید که چراغ های ساختمان یا محل کار شما به اصلاح نیاز دارند. دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد. شاید شما می خواهید هزینه قبض برق خود را کاهش دهید. شاید شما به دنبال راهی برای بهبود تجربه مشتری هستید. این می تواند چراغ هایی باشد که برای کارمندان شما مناسب نیستند ، یا برای کسب و کار شما مناسب نیستند. به هر دلیلی که باشد ، زمان تعمیرات اساسی روشنایی است. وقت آن است که چراغ های ناکارآمد ، کم نور ، پرهزینه یا بی اثر را با چیزی بهتر جایگزین کنیم. وقت آن است که موضوع چراغ های روشنایی خود را جدی بگیرید.

قبل از اینکه نورپردازی در تاسیسات خود را ارتقا دهید ، به یک حسابرسی روشنایی نیاز دارید.

نحوه انجام یک حسابرسی روشنایی

اکنون ، شما می دانید که حسابرسی روشنایی چیست ، اما انجام این کار هنوز هم ترسناک به نظر می رسد. خوشبختانه ، این در واقع یک فرایند کاملاً ساده است. فقط بیرون نروید و چراغ های جدید خریداری نکنید. اگر سایت شما (یا سایت ها) چراغ های زیادی دارند ، صرف مراجعه به فروشگاه لوازم خانگی یک گزینه نیست. در آخر با چراغ های تعویضی روبرو خواهید شد که :

۱) احتمالاً ظاهر و احساسی را که می خواهید ندارید .
۲) ممکن است به همان اندازه که انتظار داشتید در مصرف انرژی صرفه جویی نکنید.
۳) هزینه بیشتری نسبت به هزینه واقعی خود داشته باشید.

قبل از اینکه هزینه ای برای چراغ های جدید صرف کنید ، ابتدا باید چند نکته را بدانید. حسابرسی روشنایی آنچه شما برای به دست آوردن برآوردی از مقاوم سازی روشنایی و همچنین ایده ای در مورد بازگشت سرمایه پروژه خود نیاز دارید ، به شما ارائه می دهد.

هدف خود را تعیین کنید

اهداف شما ، اهداف شما ، اهداف شما. قبل از اینکه ماشین حساب ها را بشکنید ، قبل از اینکه حتی شروع به شمردن لامپ ها کنید ، باید بدانید که از تعمیرات و اصلاحات اساسی نور خود چه می خواهید. موارد بسیاری وجود دارد که می تواند با ارتقا روشنایی یا به روزرسانی روشنایی LED به آنها دست یابید. اما بهترین بازسازی ها اهداف بسیار مشخصی دارند و باهوش ترین صاحبان مشاغل می دانند قبل از شروع پروژه می خواهند به کدام اهداف برسند.

آیا می خواهید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید (و قبض انرژی خود را کاهش دهید)؟ آیا می خواهید هزینه های کمتری را برای نگهداری هزینه کنید؟ سطح نور خیلی زیاد است یا خیلی کم؟ آیا کیفیت نور پایین است؟ آیا ممکن است شما به رنگ بهتری از چراغ خود نیاز داشته باشید؟ اینها همه نگرانی هایی است که می تواند در هر پروژه روشنایی مرتفع شود. اولین کار شما در حسابرسی این است که تصمیم بگیرید که می خواهید با کدام یک از این اهداف مقابله کنید.

در اینجا چند نمونه آورده شده است:

ذخیره انرژی
پس انداز تعمیر و نگهداری
سطح نور
کیفیت نور
رنگ روشن

برای رتبه بندی هر هدف به ترتیب اهمیت وقت بگذارید. در مرحله بعد ، میزان تغییری را که می خواهید مشاهده کنید در نظر بگیرید. آیا می خواهید یک سطح “بالا” از تغییر رنگ چراغ های خود را ببینید ، یا یک “پایین” از تغییر در هزینه های انرژی خود را بنویسید.

جزئیات نیازهای شما از این قبیل به شما کمک می کند تا روی مهمترین جنبه های پروژه آینده خود تمرکز کنید. اگر با یک پیمانکار حرفه ای روشنایی کار می کنید ، این یک تمرین ارزشمند است. با رتبه بندی نیازهای خود (و میزان تغییری که می خواهید مشاهده کنید) ، شما ابزار پیمانکاری خود را در اختیار شما قرار می دهید تا یک دامنه پروژه و برنامه عملیاتی دقیق ایجاد کند. اگر خودتان پروژه را انجام می دهید ، اولین قدم این است که چگونه می توانید انرژی مورد نیاز خود را برای استفاده بیشتر از کار خود ایجاد و حفظ کنید.

ابزار خود را جمع کنید

اکنون که آنچه را که می خواهید با این پروژه نورپردازی انجام دهید ، به دست آوردید ، وقت آن است که شروع به جمع آوری برخی از داده های سخت کنید. اما در ابتدا ، شما به ابزار مناسب نیاز خواهید داشت.

اگر حتی از یک مرکز یا مشاغل با اندازه متوسط ​​استفاده می کنید ، استفاده از انگشتان خود برای شمارش وسایل عملی نمی شود. به همین ترتیب ، تکیه بر حافظه خود برای آگاهی دادن در مورد انواع چراغ ها ، خروجی آنها ، مکان آنها یا هرگونه مانع ، به سادگی یک گزینه نیست. در این مرحله مجبور خواهید شد برخی از سخت افزارها را خراب کنید.

خوشبختانه کیت ابزار شما نسبتاً کوچک خواهد بود. در اینجا لیستی از آنچه شما نیاز دارید وجود دارد:

دوربین
نوار اندازه گیری کنید
لیزر دیجیتال
نورسنج
فرم حسابرسی

دوربین موجود در تلفن شما باید بیش از اندازه کافی باشد. شما می خواهید از هر نوع نور عکس بگیرید و چندین زاویه از فضاهایی که در آن کار می کنید را می خواهید. تصاویر نزدیک از هر نوع وسایل به عنوان ضبط کننده چراغ های موجود شما عمل می کنند. عکسهای منظر از هر اتاق یا طبقه برای مقاصد مقایسه “قبل و بعد” به کار می روند.

اندازه گیری نوار و لیزر دیجیتال برای گرفتن ابعاد ضروری است ، به ویژه اگر به نقشه ها یا نقشه های سایت خود دسترسی ندارید. شما می خواهید مساحت (طول X عرض) هر اتاق ، به علاوه ارتفاع بین چراغ ها و کف ها را بدانید.

از نورسنج برای اندازه گیری میزان نور فعلی شما استفاده می شود. این مهم است که آیا شما می خواهید آن سطح را در محلول جدید روشنایی افزایش ، کاهش یا حفظ کنید. نورسنج شما باید در “شمع های پا” قرائت کند ، در واقع نشان می دهد که نور در کار چقدر است (معمولاً روی میز یا محل انجام کار).

سرانجام ، فرم حسابرسی شما متن مهم شما برای این پروژه خواهد بود. در آن ، شما اطلاعات مربوط به سیستم روشنایی ، و از جمله تعداد وسایل مختلف از هر نوع ، میزان نور فعلی و مطلوب ، قرائت رنگ و سایر موارد مرتبط با پروژه را یادداشت خواهید کرد. باز هم ، اگر با یک پیمانکار حرفه ای کار می کنید ، این فرم برای شروع کار مفید خواهد بود. اما در غیر این صورت ، یک پیمانکار باتجربه روشنایی از تمام این مراحل برای شما مراقبت می کند.

در زیر سه صفحه کار عکس فوری وجود دارد که اگر صاحب مشاغل قصد ارتقا lighting سطح روشنایی دفتر یا تأسیسات خود را دارید ، می تواند از آنها چاپ و استفاده کند. این که بخواهید کار خود را با تیم خود انجام دهید ، یا قصد استخدام یک پیمانکار روشنایی تجاری را دارید ، این صفحات کاری به شما در مدیریت کارآمدتر پروژه کمک می کند.

اعداد دقیق را دریافت کنید

بیلی رامیرز ، مدیر شعبه FSG آلبوکرک ، در مورد اعداد حسابرسی چنین گفته است: “مهمترین نکات در انجام ممیزی روشنایی ، شمارش صحیح وسایل ، انواع لامپ و وات صحیح داخل هر یک از وسایل و” ساعات سوختن “است. برای همه چراغ ها ، به جای ساعت های کاری کسب و کار. ”

تعداد ثابت و تعداد وات در اینجا کاملاً قابل توضیح است. اما منظور او از “ساعات سوختن” چیست؟ این را اینطور بیان کنید: بیشتر مشاغل بیشتر از ساعات کار از چراغ های خود استفاده می کنند. کارمندان زود می آیند و دیر می مانند. خدمه نظافت هفته ای دو بار تمام شب کار می کنند. برخی از مشاغل در آخر هفته فعالیت می کنند ، حتی اگر در آن روزها به طور رسمی تعطیل باشند. و تمام آن زمان ، چراغ ها می سوزند.

بنابراین ، در حالی که در نظر دارید چند ساعت از چراغ خود استفاده می کنید (و بنابراین ، چه نوع طول عمر می خواهید از چراغ جدید خود خارج شوید) ، در مورد الگوی استفاده واقعی چراغ خود فکر کنید. به سادگی ۹ ساعت در روز در ۵ روز در هفته ضرب نکنید. مدت زمانی را که سوئیچ های نور به “روشن” می رسند را محاسبه کنید (و یا تخمین بزنید) و شکل های خود را تا جایی که ممکن است نزدیک آن الگوها قرار دهید.

برخی از اعداد و اطلاعات دیگری که می خواهید در نظر بگیرید:

اطلاعات مالی (به ویژه قبض های انرژی شما ، چه در تابستان و چه در زمستان)
اطلاعات ساختمان / سایت (شامل نقشه های طبقه ، نقشه ها و مکان های HVAC ، کنترل ها ، خروجی ها و اتاق های تجهیزات)
اطلاعات سرنشینان (ساعات سوختگی ، مناطق احتمالی مشکل و غیره)

هرچه ارقام قابل اندازه گیری بیشتر پس از حسابرسی داشته باشید ، وضعیت بهتری خواهید داشت. شما تمام اطلاعات لازم برای بهبود چراغ های خود را در اختیار خواهید داشت ، یا می توانید اطلاعات را به یک پیمانکار متخصص تحویل دهید تا پروژه را برای شما اجرا کند.

ایجاد تغییرات پس از ممیزی روشنایی

یک حسابرسی روشنایی باید نقاط ضعف موجود در نورپردازی مرکز شما را آشکار کند. متأسفانه ، ممکن است نتیجه این باشد که همه روشنایی های مرکز کارایی شما کم است. در واقع ، اگر از فلورسنت ، هالیدهای فلزی ، لامپ HID یا هر ترکیبی از آن استفاده می کنید ، روشنایی شما نه تنها در تولید بلکه در کاهش هزینه ها کاملاً کم است. چراغ های LED بهتر ، روشن تر و برای مدت طولانی تری کار می کنند ، و این گزینه های ایده آلی برای کاربردهای تجاری و تجاری است. اگرچه از تاسیسات شما فقط از چراغ های LED استفاده می شود ، شما هنوز هم باید ممیزی های روشنایی را انجام دهید ، اما این موارد خیلی کمتر انجام می شود. طول عمر LED ها بیشتر است و از بین رفتن لومن ها به شدت کندتر از انواع لامپ های دیگر تجربه می کنند. بنابراین ، می توانید کمی راحت تر باشید و در عین حال در هزینه و انرژی خود صرفه جویی کنید.

اشتراک گذاری پست


.