برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید      09120887008

چرا LED ها نقشی کلیدی در کشاورزی صنعتی دارند؟

چرا LED ها نقشی کلیدی در کشاورزی صنعتی دارند؟

چرا LED ها نقشی کلیدی در کشاورزی صنعتی دارند؟

نقش LED ها در صنعت کشاورزی

در نگاه اول نور برای تمام موجوداتی که بالای سطح دریا زندگی می‌کنند، ضروری است. گیاهان از نور برای انجام فرایند فوتوسنتز که در آن کربن دی اکسید به کربوهیدرات (در کلروپلاست سلول) تبدیل می‌شود، استفاده می‌کنند. ایجاد بستر مناسب برای فرایند فوتوسنتز، کنترل پرورش و طول مدت گلدهی یک گیاه با استفاده از نور مصنوعی نیز ممکن است. میزان نور و کیفیت آن (طیف‌های تشکیل دهنده) و مدت نوردهی همگی روی خواص گیاه در حال رشد تاثیرگذارند. به همین خاطر نوردهی (و پیشرفت‌های فنی آن) یک عامل مهم در صنعت کشاورزی امروز دنیا به حساب می‌آیند.

led در کشاورزی

 

امروزه کشاورزان ملزم اند انواع گیاهان شامل میوه‌ها، سبزیجات و گل‌ها را در مناطقی با شرایط جوی نامناسب (مانند یک انبار بلااستفاده) کشت کنند.
دلایل این موضوع در زیر بیان می‌شوند:

۱- تقاضای انبوه در زمان‌های خاص از جمله نوروز، یلدا و …
۲- نیاز روزافزون به گلخانه‌های عمودی و طبقاتی با توجه به کمبود فضاهای کشاورزی در مناطق شهری
۳- وجود بازار مناسب برای محصولاتی که به دلیل شرایط جوی در کشور کشت نمی‌شوند .

در دهه اخیر استفاده از انواع پروژکتورهای بخار سدیم در گلخانه‌ها رواج یافته است.
هرچند ‌دلایل عدیده‌ای وجود دارند که استفاده از نور مصنوعی با تکنولوژی ال ای دی را ارجحیت می‌بخشد.

در ادامه به مهم‌ترین دلایل استفاده از تکنولوژی LED در صنعت کشاورزی اشاره می‌شود:

۱- مصرف بالا:

محصولات بخار سدیم با حداکثر توان نوری ۱۰۰ لومن بر وات تولید می‌شوند که این مقدار در LED به ۱۶۰ می‌رسد. نکته دیگری که منجر به مصرف بالا می‌شود اتلاف بالای آن‌ها از طریق گرما می‌باشد.

۲- دما بالا:

همان‌گونه که اشاره شد پروژکتورهای بخار سدیم دمای زیادی دارند و باعث تولید گرمایی می‌شوند که در اکثر موارد برای گیاهان مضر است. به همین دلیل است که این پروژکتورها باید در بالای گلخانه استفاده شوند که طبیعتا مانعی جدی برای داشتن گلخانه‌های طبقاتی محسوب می‌شود.

۳- تولید طیف‌های غیرضروری برای گیاهان:

برای انجام فوتوسنتز گیاهان به نور آبی با طول موج ۴۶۰ نانومتر، نور قرمز با طول موج ۶۵۰ نانومتر نیاز دارند. هرچند گیاه نور مادون‎قرمز با طول موج ۷۳۰ نانومتر را نیز جذب می‌کند. پروژکتورهای بخار سدیم تمام طیف نور مرئی را که از ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر را شامل می‌شود تولید می‌کنند که طبیعتا بخش زیادی از این نور برای رشد گیاه فایده‌ای ندارد. اما در پروژکتورهای ال ای دی این امکان وجود دارد که فقط همین طول موج‌ها تولید شوند.

 

OOS Chlorophyll absorption

 

۴- عمر کوتاه:

متوسط طول عمر پروژکتورهای بخار سدیم حدود ۸۰۰۰ ساعت می‌باشد در صورتی که محصولات ال ای دی با کیفیت مناسب طول عمری حدود ۴۰۰۰۰ ساعت دارند. این موضوع خود باعث کاهش چشمگیر هزینه‌ها در درازمدت می‌شود.

۵- درجه حفاظت محیطی (IP) پایین:

با توجه به رطوبت موجود در فضاهای گلخانه‌ای محصولات روشنایی مورد استفاده در آن‌ها باید در مقابل ورود رطوبت، مواد شیمیایی و سمی حفاظت شده باشند. تحقق این مهم در محصولات LED با قاب‌های مناسب (IP65) به سادگی امکان‌پذیر است.

با توجه به دلایل بالا واضح است که استفاده از محصولات ال ای دی بسیار مقرون به صرفه و با مدت زمان کمتر بازگشت سرمایه (Return Of Investment) می‌باشد.
برای مشاهده محصولات پرورش گل و گیاه شرکت آذرطیف اینجا کلیک کنید.

دانلود نسخه PDF مقاله “چرا LED ها نقشی کلیدی در کشاورزی صنعتی دارند؟”

 

اشتراک گذاری پست


.