برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید      09120887008

رابطه ضریب توان با طول عمر لامپ و مصرف آن چیست؟!

رابطه ضریب توان با طول عمر لامپ و مصرف آن چیست؟!

منظور از ضریب توان چیست و بالاتر بودن ضریب توان چه تفاوتی را ایجاد می کند؟ چرا قیمت محصولات با ضریب توان بالا بیشتر است؟

برای فهم بهتر موضوع مثالی را مطرح میکنیم. تاجری را فرض کنید که سرمایه‌ای در اختیار دارد و با این سرمایه خرید و فروش انجام می‌دهد؛ هرچه تاجر سرمایه بیشتری در کار بگذارد، بالطبع سود بیشتری نیز به او تعلق می‌گیرد. حال فرض کنید این تاجر فرزندی دارد که از پدرش می‌خواهد که با پول‌های او بازی کند. کودک می‌خواهد پول‌های پدر را مانند قطار بر روی زمین بچیند و با آن‌ها سرگرم شود. تاجر می‌داند اگر پول را جهت بازی فرزند به او بدهد با اینکه پول‌ها گم نمی‌شوند و چیزی از آن کم نمی‌شود اما بخشی از ظرفیت مالی‌اش بلوکه شده و صرف تجارت نمی‌شود.

این بلوکه شدن ظرفیت در مثال فوق درست به مانند توان راکتیو است. یعنی بخشی از توان که ظرفیت کابل را اشغال می‌کند ولی در آخر تبدیل به نور نمی‌شود. هرچه ضریب توان لامپ بالاتر باشد، میزان توان راکتیو (ظرفیت بلوکه شده) کمتر بوده و توان مصرفی با درصد بالاتری تبدیل به نور می‌گردد.
حال اگر ضریب توان لامپ بیشتر باشد معنی آن طول عمر بیشتر یا نور بیشتر نیست. همچنین معنی آن مصرف کمتر لامپ نیز نمی‌باشد؛ چرا که در توان اسمی لامپ مستقیماً توان اکتیو (سرمایه بلوکه نشده تاجر) مورد اندازه‌گیری قرار می‌گیرد.
سوال اینجاست که اگر هیچ یک از پارامترهای نوری لامپ با ضریب توان تغییر نمی‌کند پس چرا باید پول بیشتر بابت ضریب توان بالاتر داد؟ پاسخ در پارامترهای الکتریکی شبکه است. دو لامپ با وات برابر و ضریب توان متفاوت را در نظر بگیرید؛ این دو لامپ یک میزان نور خروجی در محیط تولید می‌نمایند اما لامپی که ضریب توان بالاتری دارد می‌تواند با سیم نازک تری تغذیه گردد. لذا این موضوع عملاً در مواردی که تعداد لامپ زیاد است بیشتر خود نمایی می‌کند و عموماً مشتریان بزرگ به آن بیشتر اهمیت می‌دهند چون در سیم‌کشی مراکز بزرگ هزینه صرفه‌جویی شده در قطر سیم مسی، این اختلاف قیمت را توجیه می‌کند. عملاً سیم با سطح مقطع بیشتر برای لامپ با ضریب توان پایین، حامل انرژی ای است که تا محل لامپ می‌رود ولی به نور تبدیل نمی‌شود و دوباره باز می‌گردد (مانند پول‌هایی که جهت بازی کودک بلوکه شده بود).
در پایان خاطر نشان می‌نماییم که ضریب توان واحد ندارد و در محصولات باکیفیت و خوب بزرگتر از ۰/۹ می‌باشد. تمامی محصولات صنایع روشنایی آذرطیف دارای ضریب توان بالای ۰/۹ می باشند که نشان دهنده کیفیت بسیار بالای محصولات می باشد.

برای بازدید از محصولات LED صنایع روشنایی آذرطیف می توانید بر روی لینک مذکور کلیک نمایید.

 

اشتراک گذاری پست


.