برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما با شماره 09120887008 تماس بگیرید     

چرا تامین نور مناسب محیط کار ضروری است؟

بازگشت به اخبار و مقالات
نورپردازی محیط کار

چرا تامین نور مناسب محیط کار ضروری است؟

تامین روشنایی مناسب برای کار و استفاده از محصولات روشنایی مناسب مطالعه و تفریح یکی از اصول مدیریت تامین سلامت است، این موضوع در زمینه بهداشت نوری یکی از مباحث مرتبط با علم ارگونومی، علم تطابق محیط با انسان است.

نور کافی علاوه بر این که از احساس خستگی کارکنان جلوگیری می کند، باعث کاهش اشتباهات و بهتر شدن روحیه کارکنان و افزایش بازدهی آنان می شود.

عدم رعایت این نکته باعث کاهش بازده کار، افزایش حوادث و بروز عوامل مختلفی همچون اختلال و کاهش بینایی در کارگران می شود. این امر موجب دور شدن سازمان ها از هدف والای خویش یعنی حفظ و صیانت از نیروی کار و افزایش بهره وری می شود.

نور مناسب از طریق استفاده از نور طبیعی و مصنوعی و یا هردو تامین می گردد. این نور می بایست دارای روشنایی کافی بوده، خیره کننده نباشد و به طور یکسان پخش شده باشد.

نور آفتاب سالم ترین و ارزان ترین وسیله روشنایی و یکی از منابع مهم تامین انرژی نورانی می باشد. اما آیا نور آفتاب همواره می تواند تامین کننده اصلی روشنایی محل کار باشد؟

دلایل برتری روشنایی مصنوعی بر طبیعی

در حالت کلی به دلایل زیر استفاده از روشنایی مصنوعی بر طبیعی برتری دارد:

  • میزان نور طبیعی در حال تغییر است.
  • استفاده درست از نور طبیعی بستگی به طرز و محل نصب پنجره دارد.
  • شدت و ضعف نور طبیعی قابل کنترل نیست.

حال اگر برای تامین نور مناسب محل کار خود قصد استفاده از منابع روشنایی مصنوعی دارید، در نظر گرفتن نکات زیر کمک شایانی در انتخاب کردن منبع نوری مناسب برای محل کار شما می کند:

  • نور حاصله از منابع روشنایی باید تا حد امکان به روشنایی روز نزدیک باشد.
  • منبع روشنایی حرارت ایجاد ننماید.
  • تابش فرا بنفش منابع نوری حداقل باشد.
  • مقدار نور حاصله از منابع روشنایی باید ثابت و به اندازه کافی و بر کلیه سطوح محیط کار به طور یکنواخت توزیع شود تا از به وجود آمدن سایه و زوایای تاریک جلوگیری شود.
  • تعمیر و سرویس به موقع منابع روشنایی
  • تمیز و پاک کردن نورگیرها به طور مرتب

محصولات تولیدی شرکت آذرطیف با بهره گیری از تکنولوژی LED، تمامی استانداردهای لازم جهت تامین روشنایی محیط های صنعتی، تجاری و اداری را داراست. برای دریافت لیست قیمت انواع محصولات روشنایی ال ای دی کلیک کنید.

لازم به ذکر است روشنایی مورد احتیاج هر صنعت به کیفیت کار، میزان ریز و درشتی اجزاء و اشیاء مورد کار و همچنین به قابلیت انعکاس نوری و اجزاء و اشیاء کار ارتباط دارد.

با توجه به عواملی که بیان شد مقاله زیر میزان نور مناسب برای صنایع مختلف را بیان می کند:

استاندارد های بین المللی روشنایی

 

میزان روشنایی مناسب دفتر کار

 

تامین نور مناسب نور

اشتراک گذاری پست

بازگشت به اخبار و مقالات
.