مشاوره رایگان 09120887008

استاندارد LM80 چیست؟

بازگشت به اخبار و مقالات
استاندارد LM80

استاندارد LM80 چیست؟

استاندارد LM80

صنعت ال ای دی به عنوان یک صنعت جدید و رو به رشد در ابتدا با مشکلاتی نظیر عدم وجود قوانین جامع و استاندارهای معتبر بین المللی روبرو بود که این کمبود باعث بی قانونی و سواستفاده برخی تولید کنندگان در سطح جهانی گردیده بود. به این صورت که برخی تولید کننده چیپ های ال ای دی و منابع نوری در مورد کیفیت، طول عمر و سایر مشخصات فنی ال ای دی های خود ادعاهای بی اساس و اغراق آمیزی داشتند که برای حل این معضل، جامعه مهندسین نورپردازی آمریکا و تعدادی از معتبرترین سازنده چیپ های ال ای دی در جهان دست به کار شدند و استاندارهایی را تدوین کرده اند تا بر اساس آن مصرف کنندگان ال ای دی – اس ام دی – سی او بی – دی او بی و به طور کلی مصرف کنندگان تمامی پکیج های ال ای دی بتوانند مقایسه کیفی درستی انجام دهند.

انجمن IES چیست؟

به طور خیلی خلاصه می توان گفت جامعه مهندسین نورپردازی آمریکا یا همان IES که مخفف عبارت Illuminating Engineering Society می باشد، بزرگترین و معتبرترین مرجع علمی در خصوص تدوین استاندارهای مختلف در خصوص انواع منابع نوری، چراغ، لامپ و کلیه محصولات روشنایی و نورپردازی ال ای دی می باشد. در مقاله های آتی شرکت آذرطیف بیشتر درباره انجمن IES و استانداردهای روشنایی منتشر شده توسط آن خواهیم پرداخت.

استاندارد LM80 نیز یکی از همین استاندارد های تدوین شده توسط انجمن مهندسین روشنایی می باشد که ابزاری بسیار مفید و کارآمد برای سنجش کیفیت و طول عمر مفید چیپ های ال ای دی می باشد، نکته بسیار مهم در خصوص استاندارد LM80 سنجش میزان کاهش شار نوری فقط در منبع نور یا همان چیپ ال ای دی خام می باشد و برای ارزیابی چراغ یا یک محصول نهایی مناسب نمی باشد، برای سنجش عملکرد و کیفیت نور خروجی یک چراغ ال ای دی می بایست گزارش و تست فتومتریک آن را بررسی نمود. به بیان واضح تر این استاندارد بیشتر مورد استفاده کارخانه های تولید لامپ و چراغ، پروژکتور ال ای دی و سایر تولیدکنندگان محصولات روشنایی ال ای دی می باشد تا با کمک آن بتوانید چیپ های با کیفیتی برای محصولات خود انتخاب و خریداری کنند.

استاندارد LM80 چه مشخصات و اطلاعاتی به ما می دهد؟

کاهش نور خروجی از چیپ ال ای دی در مدت زمان و شرایط کارکرد در دماهای متفاوت و جریان مشخص که به آن ضریب کاهش لومن نیز می گویند.

تغییر و یا اصطلاحا کدر شدن رنگ نور تولید شده توسط منبع نور LED در مدت زمان و شرایط کارکرد در دماهای متفاوت و جریان مشخص که به آن ضریب افت درجه کلوین CCT نیز می گویند.

برای استخراج داده های فوق یک آزمایش حداقل ۶٫۰۰۰ ساعتی و حداکثر ۱۰٫۰۰۰ ساعتی در آزمایشگاه نور لازم است تا میزان استهلاک و مقدار تغییر رنگ نور LED مشخص گردد. (در طول دوره زمانی مشخص با جریان ثابت و دماهای عملیاتی ۵۵ درجه و ۸۵ درجه و ۱۰۵ درجه)

نمودار اندازه گیری مقادیر استاندارد LM80

محصولات روشنایی آذرطیف دارای گواهینامه گواهی استاندارد LM80

در انتهای این مقاله مفتخریم اعلام نماییم که تمامی چیپ ها یا همان ال ای دی های به کار رفته در تمامی محصولات روشنایی و نورپردازی آذرطیف از کمپانی های بریجلوکس آمریکا و اپیستار تایوان بوده و دارای گواهی استاندارد LM80 می باشد. برای مشاهده و دریافت گواهی استاندارد LM80 چیپ های به کار رفته در محصولات آذرطیف کلیک نمایید.

اشتراک گذاری پست

بازگشت به اخبار و مقالات
.