مشاوره رایگان 09120887008

چگونه هزینه برق مصرفی محیط های صنعتی را کاهش دهیم؟

بازگشت به اخبار و مقالات
چگونه هزینه برق مصرفی محیط های صنعتی را کاهش دهیم؟

چگونه هزینه برق مصرفی محیط های صنعتی را کاهش دهیم؟

کاهش هزینه‌های برق، یکی از مهمترین راهکارهای کاهش هزینه‌های جاری یک بنگاه تولیدی و صنعتی محسوب می‌شود. همچنین تامین روشنایی مناسب، بخش چشمگیری از هزینه های برق یک محیط‌ صنعتی را شامل می‌شود. از طرف دیگر روشنایی در بهره وری کارکنان نیز بسیار تاثیرگذار می‌باشد. دراین مقاله سعی شده است راهکارهایی جهت روشنایی مناسب سوله‌ها که موجب مصرف بهینه برق و کاهش چشمگیر هزینه قبوض برق می گردد را بیان کنیم.
مصرف برق برای تامین روشنایی حدود۲۰ درصد از مصرف کل انرژی الکتریکی و در ساعات اوج مصرف ۳۰ درصد آن را شامل می‌شود. بنابراین واضح است که صرفه جویی در این زمینه کمک شایانی به کاهش هزینه ها خواهد داشت. درادامه به چند مورد از راه‌های کاهش مصرف برق اشاره خواهیم کرد :

استفاده از محیط

در ابتدا باید بدانید مناسب ترین نور برای فعالیت انسان، نور خورشید می‌باشد. بنابرین اگر پنجره ها و نورگیرهای سالن تولیدی به نحوی طراحی شوند که هنگام روز بتوان بیشترین بهره را از نور خورشید گرفت، هم به صرفه جویی در مصرف برق کمک شایانی خواهد کرد و هم نور با کیفیتی به سالن می‌تابد.
همچنین در صورتی که از پوشش‌هایی مانند رنگ سفید و سطح براق برای دیوارها و سقف‌ها استفاده شود، در حدود ۸۰% نور از سطح مورد نظر بازتاب شده، اما اگر در همین مورد از پوشش تیره و کدر استفاده شود، بازتاب نور حدود ۱۰% کاهش می‌یابد.
انتخاب تجهیزات روشنایی مناسب

انتخاب تجهیزات روشنایی مناسب

شاید بتوان گفت عوامل اقتصادی مهم ترین نقش را برای انتخاب نوع تجهیزات روشنایی ایفا می‌کنند، در خرید تجهیزات روشنایی می بایست هزینه اولیه خرید، طول عمر تجهیزات و هزینه های تعمیر و نگه‌داری مورد توجه قرار گیرد .
در حال حاضر محصولات روشنایی با تکنولوژی ال ای دی جایگزین چراغ‌های بخار سدیم و لامپ‌های متال هالید (که اصطلاحا لامپ های خیاری به آن ها گفته می شود) گردیده است. طول عمر بسیار بالا تا ده برابر بیشتر، مصرف برق تا پنج برابر کمتر و هزینه‌های تعمیر بسیار پایین تر باعث می‌شود خرید پروژکتورهای ال‌ای‌دی و یا چراغ سوله‌ای ال ای دی صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشند.
به طور حدودی می‌توان گفت میزان راندمان چراغ های ال ای دی حدود دو الی سه برابر چراغ های قدیمی مثل بخار سدیم و بخارجیوه و حتی لامپ های کم مصرف می‌باشند.
برای مثال: بهره وری نوری یک عدد پروژکتور ال ای دی با توان مصرفی ۱۰۰ وات برابری میکند با یک پروژکتور ۲۵۰ وات بخار سدیم که موجب صرفه جویی بیش از ۵۰ درصدی در مصرف انرژی و هزینه برق خواهد شد.
همچنین با توجه به تعمیرپذیری پروژکتور ال ای دی توصیه می‌شود هنگام خرید و انتخاب کالای مورد نظر، کالایی انتخاب کنید که دارای گارانتی معتبر و همچنین خدمات پس از فروش مناسبی است.

پروژکتورها و چراغ‌های سوله ای ال ای دی شرکت روشنایی آذرطیف از بهره وری نوری ۱۲۰ لومن بر وات و ضمانت نامه معتبربرخوردار هستند.

چراغ کارگاهی آذرطیف
در جدول زیر برخی تفاوت های ال ای دی و بخار سدیم نمایش داده شده است:

ویژگی ال ای دی بخار سدیم
طول عمر اولیه ۵۰۰۰۰ ساعت ۱۵۰۰۰ ساعت
اتلاف نور ۵ درصد ۵۰ درصد
جریان مصرفی نیم آمپر یک و نیم آمپر
زمان روشن شدن ۲۰ میکرو ثانیه ۴ دقیقه
حرارت تولید شده ۵۵ درجه سانتیگراد ۹۵ درجه سانتیگراد
لومن بر وات ۱۴۰ لومن ۹۰ لومن

علاوه بر این لامپ های بخار سدیم به دلیل نور زرد تک رنگی که ساطع میکنند دارای اشعه ماوراء بنفش هستند و شدت نور زیاد آنها بر روی چشم و پوست انسان تاثیرات مضر دارند. پس توصیه می شود از آنها در پیاده‌روها و محیط‌هایی که افراد به صورت بلند مدت تردد دارند استفاده نشود.
نکته بعدی در روشنایی محیط‌های صنعتی استفاده از تجهیزات روشنایی متناسب با محیط است که این امر نیز باعث افزایش طول عمر محصولات می‌شود، بدنه پروژکتور و یا چراغ مورد نظر باید متناسب با نوع فعالیتی که در سالن تولیدی انجام می‌گیرد، باشد.
بعضی از سالن‌های تولیدی گرد و خاک و یا بخارات زیادی تولید می‌کنند. همچنین ممکن است محصولات روشنایی در فضایی سرباز که در معرض بارش باران و برف است نصب شود. پس نیاز است از پروژکتورهای با درجه حفاظتی بالا به طور مثال IP65 استفاده شود. .

پروژکتورهای شرکت روشنایی آذرطیف با درجه حفاظت محیطی IP65 از این نظر نیز انتخابی مناسب برای تامین روشنایی محیط‌های صنعتی محسوب می‌شوند.

پروژکتور کامپکت

جمع بندی

به طورخلاصه میتوان گفت با تعویض چراغ های پر فشار بخار سدیم ومتال هالید با چراغهای ال ای دی سوله ای و همچنین پروژکتورهای اس ام دی با کیفیت، هزینه‌های جاری مربوط به برق مصرفی و همینطور هزینه‌های تعمیر و نگهداری آنها به میزان بسیار زیادی کاهش می یابد. همچنین نور محیط مورد نظر طبق استانداردهای روز روشنایی تامین می شود و عواملی مانند عدم خیرگی ، دمای نور متناسب با نوع کار،توجه به شاخص تفکیک رنگ مناسب با نوع فعالیت که از جمله موارد مهم درحوزه روشنایی صنعتی تلقی می‌گردد نیز برطرف شود.

اشتراک گذاری پست

بازگشت به اخبار و مقالات
.