برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید      09120887008

مقایسه چراغ های متال هالید ، بخار سدیم و ال ای دی

مقایسه چراغ های متال هالید ، بخار سدیم و ال ای دی

مقایسه چراغ های متال هالید ، بخار سدیم و ال ای دی

ال ای دی در مقایسه با متال هالید

ال ای دی چیست؟

قبل از بررسی دیگر مدعیان ، اجازه دهید در مورد قهرمان فعلی سلطنت صحبت کنیم.
برای کسانی که هنوز زیبایی LED را کشف نکرده اند ، لامپ های LED “دیودهای ساطع کننده نور” هستند ، جایی که برق از طریق دو الکترود جریان می یابد – یک آند و یک کاتد . دیودها از مواد نیمه رسانا ساخته شده اند و از هیچ نوع رشته ای استفاده نمی کنند.

مزایای LED ها

مزایای استفاده از ال ای دی گسترده است از جمله مزایای مالی ، زیست محیطی و سلامتی روشنایی LED
مهمترین مزایای آن عبارتند از: طول عمر بسیار طولانی (۵۰،۰۰۰ تا ۱۰۰،۰۰۰ ساعت یا بیشتر) ، راندمان انرژی بسیار بالا ، کیفیت نور بسیار بالا و هزینه کم برای نگهداری.
ال ای دی ها دارای طیف گسترده ای از درجه حرارت رنگ هستند و اگرچه CRI یا شاخص تفکیک رنگ به وسایل مخصوص نور وابسته است ، اما LED ها دارای CRI کلی بین ۶۵-۹۵ هستند. روشن و خاموش فوری دارند ، به این معنی که نیازی به گرم شدن یا خنک شدن ندارند. این به طور قابل توجهی طول عمر آنها را افزایش می دهد و نور صاف و پایدار و بدون لرزش ایجاد می کند.
محصولات ال ای دی از جمله پروژکتور ال ای دی از نور با شعاع ۱۸۰ درجه ساطع می کنند ، که برای روشنایی جهت ایده آل است – تمایل معمول برای روشنایی – و نیاز به بازتاب و تغییر مسیر ندارد و به بازده آن می افزاید. LED ها هیچگونه انتشار مادون قرمز یا اشعه ماوراء بنفش و گرمای بسیار کمی تولید نمی کنند و بخش اعظم انرژی را مستقیماً به نور مرئی تبدیل می کنند.
هزینه اولیه LED ها نسبت به متال هالید و سایر وسایل سنتی بالاتر است ، اما بازپرداخت با گذشت زمان بسیار زیاد است. ال ای دی ها از لحاظ ظاهری طولانی تر هستند و نیاز به تعمیر و نگهداری کمی ندارند و از راندمان انرژی زیادی برخوردار هستند.
متال هالید چیست؟

متال هالید چیست؟

لامپهای متال هالید با عبور یک جریان الکتریکی از طریق مخلوطی از جیوه و گاز هالید فلزی ، نور تولید می کنند. بر خلاف LED ها ، آنها دارای رشته های شکننده هستند.

فواید متال هالید

متال هالید بسیار کارآمدتر و با کیفیت تر از لامپ های رشته ای هستند. آنها به دلیل درجه حرارت زیاد رنگ برای کاربردهای با شدت بالا مفید هستند و این تا حد زیادی مثبت ترین ویژگی آنهاست. متال هالیدها همچنین دارای منبع بسیار بالایی از نور CRI سفید هستند ، و آنها را برای برنامه هایی که نیاز به نمایش صحیح رنگ دارند ، ایده آل می کند.

معایب متال هالید

در حالی که متال هالید ها برای کاربردهای خروجی بالا از قبیل چراغهای جلو خودرو ، استادیوم های ورزشی و ساخت و ساز بسیار عالی است ، آنها طولانی ترین مدت زمان گرم شدن از هر نوری ، گاهی تا ۲۰ دقیقه برای رسیدن به دمای کامل کار را دارند. به دلیل این دوره گرم شدن شدید ، متال هالید باید برای مدت زمان طولانی تری کار کند زیرا برخلاف LED ها خاموش یا روشن آنی نیست. این به طور چشمگیری طول عمر آنها را کوتاه می کند که متوسط طول آن ۶۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ ساعت حداکثر برای هر لامپ است.
یکی دیگر از معایب متال هالیدها این است که آنها همه جانبه هستند به این معنی که آنها ۳۶۰ درجه نور تولید می کنند. این امر نیاز به بازتاب و هدایت نور در صورت لزوم دارد که باعث ریزش نور می شود و باعث کاهش کارایی نور در کل می شود. همچنین ، متال هالیدها اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز تولید می کنند. اشعه مادون قرمز هدر رفتن انرژی است و انتشار اشعه ماوراء بنفش باعث آسیب به جو ، حیوانات و انسانها می شود. انتشار گرما از متال هالید نیز بسیار بیشتر از LED است ، به این معنی که انرژی کمتری به سمت نور واقعی هدایت می شود.
علاوه بر این ، متال هالید نسبتاً شکننده هستند و در هنگام شکسته شدن نیاز به رسیدگی ویژه ای دارند ، زیرا حاوی مواد خطرناک مانند جیوه هستند. به طور کلی ، متال هالید در کوتاه مدت کوتاه است اما به دلیل هزینه های نگهداری و تعویض مداوم در طولانی مدت گران است.

ال ای دی در مقابل بخار سدیم

ال ای دی در مقابل بخار سدیم

چراغ سدیم با فشار بالا یا بخار سدیم چیست؟

چراغهای سدیم فشار قوی با ایجاد یک قوس الکتریکی از طریق فلز سدیم تبخیر شده کار می کنند ، در حالی که مواد و گازهای اضافی برای شروع لامپ و کنترل رنگ آن کار می کنند.

مزایای سدیم با فشار بالا

فایده اصلی استفاده از بخار سدیم این است که آنها تنها منبع نوری با بازده مشابه LED ها هستند و تابناکی را به خوبی حفظ می کنند. آنها همچنین از طول عمر بسیار خوبی برخوردارند – حدود ۲۴۰۰۰ ساعت – اگرچه این میزان به طور قابل توجهی کمتر از LED است. آنها همچنین نسبتاً ارزان برای خرید و ارزان برای نگهداری هستند و تابش مادون قرمز یا اشعه ماوراء بنفش را منتشر نمی کنند.

معایب سدیم با فشار بالا

در مرحله اول ، چراغ های سدیم با فشار بالا دارای طیف رنگی بسیار کمی هستند ، محدود به نور زرد عمیق گرم. اگرچه آنها برای چراغ های خیابانی بسیار محبوب هستند ، اما بسیاری از برنامه های دیگر را ارائه نمی دهند. آنها همچنین بدترین میزان CRI را از هر منبع نوری دارند ، که در حدود ۲۵ می باشد و مانند چراغ های متال هالید ، به یک دوره گرم شدن احتیاج دارند و ممکن است در پایان عمر دچار لرزش و یا قطع و وصلی گردند.
مانند متال هالید ها ، چراغهای سدیم با فشار بالا همه کاره هستند ، که باعث کاهش نور می شوند و باعث می شوند کارایی کمتری داشته باشد. آنها تقریباً ۱۵٪ با انتشار گرما از دست می دهند که به ناکارآمدی آنها می افزاید.
هزینه نور چراغ های بخار سدیم براساس لوازم خاص متفاوت است ، اما در مقایسه با LED ها ارزان است. با این حال ، آنها بسیار شکننده هستند و با یک لامپ شیشه ای کار می کنند ، و آنها را برای محیط های خطرناک یا مواد منفجره ناامن می کنند. این امر باعث می شود هزینه نگهداری و تعویض بسیار بالاتر از LED و قابل مقایسه با متال هالید باشد.

تصمیم گیری

امیدوارم از این اطلاعات بتوانید این جمع آوری را به دست آورید که چراغ LED معمولاً وقتی در برابر چراغ های HID تطابق دارد ، حریف شایسته ای است. اگرچه توجه داشته باشید که هر دو چراغ های متال هالید و بخار سدیم دارای مزایایی به نسبت LED ها برای برنامه های خاص و بودجه های کوچکتر هستند.

اشتراک گذاری پست


.