مشاوره رایگان 09120887008

مقایسه طرح های روشنایی در پروژه های جاده و خیابانی

بازگشت به اخبار و مقالات
مقایسه طرح های روشنایی در پروژه های جاده و خیابانی

مقایسه طرح های روشنایی در پروژه های جاده و خیابانی

تعریف و ارزیابی مشخصات طراحی روشنایی می تواند به تنهایی یک کار چالش برانگیز باشد. اما همانطور که بسیاری از متخصصان متوجه می شوند، مقایسه پیشنهادهای طراحی نور از شرکت های مختلف می تواند چالش برانگیزتر باشد.

با توجه به تمام معیارهایی که متخصصان باید در نظر بگیرند، تعریف یک مجموعه کامل و بدون ابهام از مشخصات می تواند کمک بزرگی برای مقایسه دقیق پروپوزال ها باشد. بنابراین راه حل های روشنایی بسته به پارامترهایی که بر اساس آن ها هستند، می توانند به طور قابل توجهی متفاوت باشند و در نتیجه مقایسه مشخصات بر اساس یک مبنای مشابه، رسیدن به نتیجه گیری درست را ممکن می کند.

این مقاله بر چگونگی ایجاد معیارهای طراحی روشنایی صحیح برای پروژه های روشنایی جاده و خیابان تمرکز خواهد کرد.

با توجه به عوامل متعددی که در ارائه نور عالی در یک موقعیت خاص دخیل هستند، ممکن است مفید باشد که ملاحظات کلیدی را که متخصصان نورپردازی باید در نظر بگیرند، تعریف کنیم.

معیارهای روشنایی خیابان و جاده

معیارهای روشنایی

اولین کار این است که کلاس روشنایی و استاندارد مرجع اصلی خود را تعریف کنید.

استاندارد مرجع (که کلاس مورد نظر، معیارهای مرتبط با آن، فرآیند محاسبه و غیره را توصیف می کند) می تواند یک هنجار یا توصیه ملی یا استاندارد روشنایی جاده ای اروپا EN13201 باشد. همچنین ممکن است معیارهای اضافی وجود داشته باشد از جمله برای تابش خیره کننده ، برای جاده ها در شرایط مرطوب یا اگر تشخیص چهره در اولویت باشد.

از آنجایی که برخی از پارامترها باید در مدت زمان معینی بررسی شوند، ارتباط آنها با یک فاکتور نگهداری خاص نیز مهم است. علاوه بر این، برای اطمینان از دقت محاسبات در انتخاب یک چراغ خیابانی ، مهم است که هنگام تعریف معیارهای روشنایی هدف، از همان تعداد اعشار استفاده شود که در بازنگری استاندارد اروپایی EN13201:2015 استفاده می شود.

کیفیت رنگ

از آنجایی که هر دو CRI (شاخص رندر رنگ) و CCT (دمای رنگ همبسته) بر کارایی، عملکرد نهایی و کیفیت یک محصول تأثیر می‌گذارند، باید آنها را نیز تعریف کنیم.

CCT که بر حسب کلوین (K) اندازه گیری می شود، ظاهر رنگ یک منبع نور سفید را مشخص می کند. نور گرم (با رنگ سفید مایل به زرد) حدود ۲۷۰۰-۳۰۰۰ کلوین است. یک نور سفید خنثی حدود ۴۰۰۰ کلوین را ثبت می کند. و یک نور سفید سرد (با رنگ آبی مایل به سفید) کلوین ۵۰۰۰K و بالاتر را ارسال می کند.

CRI توانایی یک منبع نور مصنوعی برای آشکار کردن رنگ یک جسم را در مقایسه با نور طبیعی که دارای CRI 100 است، اندازه گیری می کند. معمولا استفاده می شود.

پارامترهای هندسی

هنگام تعریف پارامترهای هندسی که ممکن است بر انتخاب یک روشنایی و چراغ خیابانی ال ای دی تأثیر بگذارند، باید هم جنبه های پیکربندی جاده و هم هندسه راه حل روشنایی واقعی را بررسی کنید.

پیکربندی جاده شامل پارامترهایی مانند ابعاد سطحی که باید روشن شود، تعداد خطوط ترافیکی در جاده، و ویژگی‌های بازتابی سطح جاده است. همه اینها تأثیر مستقیمی بر محاسبه روشنایی دارند.

وقتی صحبت از هندسه نصب روشنایی می شود، باید جنبه هایی مانند:

 • ارتفاعی که لامپ در آن نصب شده است
 • فاصله بین چراغ ها
 • Overhang نور، که به فاصله بین لبه سطحی که باید روشن شود و موقعیت(های) مرکز(های) نوری ماژول(های) منبع نور اشاره دارد.
 • فاصله تیر از لبه جاده
 • زاویه شیب لامپ
 • چیدمان واقعی چراغ ها در جاده

قدرت سیستم محصول روشنایی

مصرف انرژی

تاکید بر این نکته مهم است که هنگام محاسبه و مقایسه مصرف انرژی راه حل های مختلف، باید قدرت سیستم یک محصول خاص و نصب کاملی که بخشی از آن است را ارزیابی کنید.

قدرت سیستم محصول

مجموع برق مصرفی یک لامپ مجموع توان الکتریکی است که اجزای محصول مصرف می کنند. ما باید تمام اجزای فردی را که به این قدرت سیستم کمک می کنند در نظر بگیریم.

قدرت سیستم نصب

هنگام ارزیابی مصرف برق یک تاسیسات باید دو موقعیت متفاوت را در نظر بگیریم.

 • آیا این یک بازسازی است. در این صورت باید محاسبات خود را با استفاده از قدرت سیستم محصول و نشانگر مصرف انرژی سالانه هنگام برنامه ریزی سناریوی کاهش نور انجام دهید.
 • آیا این یک نصب جدید است. در این صورت می توانید قدرت سیستم نصب را بر حسب W/m یا W/km و با استفاده از نشانگر چگالی توان (PDI) و نشانگر مصرف انرژی سالانه (AECI) ارزیابی کنید.

چگالی توان و شاخص های مصرف انرژی سالانه

استاندارد اروپا در روشنایی جاده دو شاخص را برای ارزیابی و مقایسه عملکرد انرژی تعریف کرده است: نشانگر چگالی توان (PDI) و نشانگر مصرف انرژی سالانه (AECI).

نشانگر چگالی توان (PDI)

PDI به عنوان انرژی مورد نیاز برای برآوردن معیارهای روشنایی در یک منطقه تعریف می شود. این به توانایی اپتیک و منابع یک لامپ برای تبدیل نیروی الکتریکی به نور بر روی یک سطح اشاره دارد.

شاخص مصرف انرژی سالانه (AECI)

AECI به عنوان کل انرژی الکتریکی است که یک تاسیسات روشنایی در طول یک سال به نسبت کل سطح روشنایی مصرف می کند. این نورپردازی تطبیقی ​​را در نظر می‌گیرد که در طول یک دوره زمانی مشخص (چه یک شب یا یک فصل کامل) ثابت نیست.

شار سیستم: شار و کارایی روشنایی

شار و کارآیی نور باید با دقت مورد بررسی قرار گیرند، زیرا در غیاب اطلاعات کافی در مورد اینکه شار و کارایی نور از کجا می‌آیند، می‌توانند پارامترهای گیج کننده را ثابت کنند.

شار و کارایی نور را می توان در سطوح مختلف در نظر گرفت: سطح منبع و سطح نورپردازی .

عملکرد در سطح نورپردازی منحصر به فرد است و بنابراین قابل مقایسه است. با این حال، عملکردها در سطح منبع را می توان به روش های مختلفی بیان کرد – از این رو مقایسه آنها دشوار است.

هنگام مقایسه محصولات روشنایی، محصولی که کمترین شار سیستم را ارائه می دهد محصولی است که کارآمدترین توزیع نور را ارائه می دهد.

چراغ خیابانی ۱۵۰ وات اس ام دی شرکت روشنایی آذرطیف جدیدترین محصول در سبد کالایی این شرکت دارای توان مصرفی ۱۵۰ وات و شار نوری ۱۸۰۰۰ لومن می باشد که امکان تعویض و جایگزینی به جای چراغ گازی ۴۰۰ وات را دارا می باشد و معمولا روی پایه های ۹ تا ۱۲ متری نصب می گردد.

استهلاک روشنایی

استهلاک روشنایی

برای اطمینان از اینکه همه طرح های روشنایی بر اساس معیارهای یکسانی هستند، مشتری باید طول عمر مفید نصب مورد نظر را مشخص کند. اگر مشتری هیچ ارزشی را نشان نمی‌دهد، طول عمر نصب زیر می‌تواند اعمال شود:

 

نگهداری از تاسیسات روشنایی ضروری است، زیرا عملکرد سیستم را در محدوده طراحی نگه می دارد و باعث ارتقاء ایمنی و بهره وری انرژی می شود. در مرحله طراحی روشنایی، بکارگیری ضریب نگهداری کلی (MF) که چندین عامل را در یک فاکتور ترکیب می کند، باعث تعمیر و نگهداری می شود.

کاربرد در فضای بازساعات کار پیش فرض سالانهمیانگین زمان برای بازسازیمتوسط طول عمر نصب
t0سالساعت
خیابان400025100000
ورودی تونل400025100000
داخل تونل876012100000
ورزش (تفریحی)12502025000
محوطه آزاد400025100000

 

MF = تعمیر و نگهداری لومن لامپ (LLMF) x تعمیر و نگهداری لامپ (LMF)

 

LLLMF استهلاک نور منبع نوری را در طول عمر آن توصیف می کند. LMF تشریح می‌کند که هر چند وقت یک‌بار یک چراغ نصب شده تحت تمیز کردن قرار می‌گیرد، عاملی که ارتباط زیادی با ویژگی‌های عملکردی یک چراغ روشنایی دارد، با توجه به اینکه کثیفی می‌تواند به طور جدی بر عملکرد آن تأثیر بگذارد.

استفاده بهینه از منابع (دیم شدن – دیمینگ)

شهرداری ها می دانند که روشن نگه داشتن نور در هر شب ۱۰۰ درصد ضروری نیست. بنابراین تعریف راه حل های دیم شدن و راه حل های کم کردن نور بسیار مهم است. چنین پروفایل ها و راه حل هایی به کاهش اثرات زیست محیطی و هزینه های انرژی کمک می کند.

اما سطح روشنایی که یک لحظه و مکان خاص نیاز دارد به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. این پارامترها ممکن است در طول یک شب یا فصل متفاوت باشند.

میزان دیم شدن به طور کلی به عنوان درصد نوری که یک تاسیسات روشنایی ارائه می دهد تعریف می شود.

در تقریب اول، درصد نور دیم شده برابر با درصد قدرت سیستم دیم شده است – چراغ خیابانی که در ۵۰ درصد سطح نور کامل خود می باشد، ۵۰ درصد انرژی را مصرف می‌کند. ما می توانیم سناریوهای دیم شدن را با استفاده از گزارش فنی اروپایی (TR EN13201-1) تعیین کنیم که پارامترهای مختلف و تأثیرات نسبی آنها را بر سطوح نوری در نظر می گیرد.

راه حل ها

هزینه کل مالکیت (TCO) نشان دهنده هزینه کلی نصب روشنایی در طول عمر آن است. این شامل سه مورد اصلی هزینه است:

 • سرمایه گذاری اولیه: هزینه چراغ ها و هرگونه مواد مرتبط و همچنین هزینه راه اندازی اولیه نصب روشنایی.
 • هزینه انرژی در طول عمر: هزینه برقی که تاسیسات روشنایی در طول عمر خود مصرف می کند.
 • هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری در طول عمر: این شامل هزینه های عملیات تعمیر و نگهداری در طول عمر تاسیسات روشنایی می شود.

 

هزینه کل مالکیت (TCO) به ما امکان می دهد تا هزینه یک راه حل روشنایی جایگزین را در مقایسه با نصب روشنایی فعلی مقایسه کنیم. یک محاسبه TCO هم مساحت نصب و هم راه حل های روشنایی انتخاب شده را در نظر می گیرد. می توان از آن برای تعیین مدت زمان پرداخت یک سرمایه گذاری مهمتر از نظر مالی در مقایسه با سرمایه گذاری کمتر استفاده کرد. (به عبارت دیگر، برای تعیین ROI.)

 

ارزیابی طرح های طراحی روشنایی با استفاده از معیارهای مناسب می تواند چالش برانگیز باشد. این می تواند به خصوص زمانی که شما نیاز به مقایسه پیشنهادات از تامین کنندگان مختلف داشته باشید. راهنمای طراحی نحوه مقایسه نور می تواند به متخصصان این حوزه کمک کند تا بر این چالش غلبه کنند. این فهرستی واضح از معیارهایی را ارائه می دهد که می تواند در تعریف مشخصات پروژه و مقایسه طرح های پروژه های روشنایی با تمرکز بر کاربردهای جاده و خیابان کمک کند.

اشتراک گذاری پست

بازگشت به اخبار و مقالات
.