برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما با شماره 09120887008 تماس بگیرید     

راهنمای روشنایی کارخانه ها

بازگشت به اخبار و مقالات
راهنمای روشنایی کارخانه

راهنمای روشنایی کارخانه ها

اگر شما مدیر تاسیسات یک کارخانه هستید ، می دانید که روشنایی در این فضاها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و گرچه نورپردازی همیشه مهم است ، اما این محیط ها مستعد حوادث و مملو از خطرات احتمالی هستند. همه اینها ، با روشنایی ناکافی بسیار خطرناک تر می شوند.

استانداردهای روشنایی کارخانجات چگونه تنظیم شده اند؟

تقریباً مانند هر چیزی ، پاسخی معین برای میزان نور در محیط کارخانه وجود ندارد. نه تنها کارخانه های مختلف الزامات مختلفی دارند ، بلکه فضاهای مختلف کارخانه نیز الزامات مختلفی دارند. به همین دلیل ، استاندارد ANSI / IES یک رویکرد همه جانبه برای روشنایی تمامی کارخانه ها نیست. در عوض ، دستورالعمل هایی با حداقل نیازهای روشنایی ارائه می دهد که باید رعایت شوند. به عنوان مثال ، برای فضای اداری کارخانه ، به میزان نور کمتری نسبت به بخش تولید و مونتاژ ، جایی که به کار دقیق نیاز است ، نیاز خواهید داشت.

توصیه های کلی استاندارد ANSI / IES-RP-7-1991

سطح روشنایی با استفاده از لوکس متر با معیاری به نام لوکس (یک لومن در هر متر مربع) اندازه گیری می شود و اگرچه استاندارد ANSI/IES انعطاف پذیری را در قالب دستورالعمل ها ارائه می دهد، اما شامل حداقل نیازهای روشنایی است. در لابی ها یا مکان های غذا خوردن که کارهای بصری معمول نیستند ، دستورالعمل های ANSI/IES حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ لوکس روشنایی را پیشنهاد می کنند.
از طرف دیگر ، در مکانهایی که کارمندان وظیفه بصری فشرده یا سایر وظایف را انجام می دهند که نیاز به کنتراست زیاد است ، پیشنهاد می شود از ۲۰۰ تا ۵۰۰ لوکس استفاده شود و برای ایستگاه های کاری که دقت بسیار زیادی لازم است ، مانند مونتاژ الکترونیکی ، میزان لومن های پیشنهادی چیزی در حدود ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ لوکس است.
انواع روشنایی کارخانه

انواع روشنایی کارخانه

نصب و راه اندازی روشنایی کارخانه ، همراه با سایر تجهیزات داخلی ، باید نور کافی برای فضای کار را فراهم کند ، توزیع نور خوب و یکسانی داشته باشد ، از اتصالات ساده و به راحتی تمیز شونده استفاده کند و تابش خیره کننده و خیرگی را کاهش دهد.

روشنایی عمومی کارخانه

طرح معمول در کارخانه ها و کارگاه ها نصب تعداد مشخصی از لامپ ها در ارتفاع مناسب است تا توزیع یکنواخت نور بر روی صفحه کار حاصل شود. در چنین مواردی ، معمولاً مطلوب است که نور اصلی را با نور جانبی تکمیل کنید تا در صفحه عمودی نیز روشنایی بیشتری ایجاد شود.

روشنایی محلی کارخانه

در مکان های خاص که کارهای دقیق انجام می شود ، مانند مناطق مونتاژ ، شما به یک نورپردازی محلی کاملاً تخصصی و روشن نیاز خواهید داشت. این را می توان با استفاده از روشنایی قابل تنظیم برای اتصال به دستگاه یا میز کار به دست آورد. چنین لامپ هایی باید داخل رفلکتور و بازتابنده های عمیق نصب شوند تا از تابش خیره کننده جلوگیری شود.
در تنظیمات روشنایی کارخانه ، می توانید از لامپ های دستی قابل حمل ، برای کار تعمیر و نگهداری و روشنایی اضطراری بهره ببرید . لامپهای ولتاژ پایین بیش از ۵۰ ولت برای استفاده به عنوان لامپهای دستی قابل حمل توصیه می شوند زیرا این نوع لامپها دارای رشته ضخیم تر هستند و بنابراین از استحکام بیشتری نسبت به ولتاژهای معمولی برخوردار هستند و از خطر شوک و ضربات احتمالی نیز در این محصولات روشنایی جلوگیری می شود.
منبع تغذیه این قبیل لامپ ها را می توان از طریق سیستم توزیع ولتاژ پایین مخصوصی که در سراسر کارخانه اجرا می شود و یا با استفاده از یک ترانسفورماتور کوچک برای هر لامپ ، تهیه کرد.
و اگرچه ضروری است ، اما هرگز نباید از روشنایی محلی به تنهایی استفاده کرد. نورپردازی عمومی خوب ضروری است تا از مکانهای تاریک بین واحدهای روشنایی محلی جلوگیری شود. مکان های تاریک بین واحدهای روشنایی محلی باعث خستگی چشم می شود زیرا چشم مجبور است مدام خود را با شرایط جدید تنظیم کند.

روشنایی اضطراری کارخانه

موارد و مناطق بسیاری در یک کارخانه وجود دارد که به نوعی از روشنایی اضطراری نیاز دارد. تهیه روشنایی کمکی از منبعی غیر از منبع اصلی برق ترجیحاً از باتری یا یک ژنراتور کاملاً ضروری است. اگر در حال حاضر مدارهای روشنایی اضطراری از منبع اصلی برق کار می کنند ، این مدارها باید کاملاً از مدار روشنایی اصلی جدا شوند.

سطح روشنایی کارخانه

Lux واحد استاندارد اندازه گیری شدت سطح نور است. ۱ لوکس نور برابر است با ۱ لومن در هر متر مربع. این به ما می گوید که یک سطح چقدر خوب روشن شده است. یک لوکس شدت نور را همانطور که توسط چشم انسان درک می شود اندازه گیری می کند. سطح لوکس برای نور مستقیم خورشید بین ۱۰٫۸ (گرگ و میش) تا ۱۲۰۰۰۰ (نور مستقیم خورشید در ظهر) است.
توصیه های مختلف سطح لوکس برای کاربردهای مختلف صنعتی وجود دارد. یک متر لوکس اطمینان می دهد که سطح روشنایی برای کار ، فضا و کارگران کاملاً مناسب است.

گزینه های با دمای بالا

برخی از کارخانه ها دارای مشکلات گرما هستند که می تواند یک وسیله ثابت LED را از بین ببرد. اکثر تجهیزات روشنایی LED برای کنترل دمای محیط تا ۵۰C درجه بندی شده اند. حتی اگر تجهیزات برای استفاده در محیط های گرم دارای درجه بندی هستند ، هرگز یک پروژکتور LED در مسیر هوای گرم و گاز فوق العاده گرم نصب نکنید.

CRI یا شاخص تفکیک رنگ بالاتر

شاخص تفکیک رنگ ، رنگ نور را مشخص می کند. این شاخص به ما می گوید که یک منبع نور در مقایسه با نور خورشید (منبع ایده آل نور) چقدر به خوبی رنگ اشیاء را نشان می دهد. وقتی صحبت به لامپ های HID می رسد ، مردم معمولاً از یک چیز شکایت می کنند: رنگ روشن ضعیف. رنگ روشن در کاربردهای کارخانه مهم است و تأثیر بسزایی در وضوح و کنتراست دارد.
CRI اکثر تجهیزات LED ویژه کارخانه ما بین ۷۰ و ۸۵ ارائه می شود. تقریباً هر CRI مورد نیاز شما را می توانیم سفارش ویژه دهیم.

مزایای نورپردازی LED خوب برای کارخانه ها

در بالا تنها چند دلیل برتری نور LED وجود دارد. اما ، مزایای آنها بسیار زیاد است و نمی توان آنها را با جزئیات نام برد. بهبود نور در کارخانه ها می تواند منجر به افزایش ۱۰ درصدی بهره وری شود و خطاها را ۳۰ درصد کاهش دهد. بهبود نور دارای مزایای دیگری است از جمله:

  • کارمندان می توانند خطرات موجود در محل کار را شناسایی کنند. آنها همچنین می توانند بفهمند که محیط کارشان ناامن است. می توان با ایجاد تغییراتی اطمینان حاصل کرد که آسیبی به افراد در معرض خطر وارد نمی شود.
  • با روشنایی مناسب ، کارمندان می توانند هشدارها ، دستورالعمل های کار ، جزئیات محصول و اطلاعات ایمنی را بخوانند.
  • حوادث کارخانه ای کاهش می یابد زیرا کارگران از راحتی و کارایی بیشتری برخوردار هستند.
  • دقت بهتر در کار
  • خطای کمتر محصولات
  • افزایش تولید نیروی کار
  • کاهش اثرات خستگی چشم در سلامتی
  • نظارت پیشرفته توسط مدیران
  • افزایش رضایت از محل کار
  • بهبود ایمنی و امنیت

روشنایی کارخانه LED – در سمت روشن باشید

در این مورد دو گزینه و راه حل وجود ندارد ، وقتی همه جوانب را در نظر می گیرید ، LED ها فقط بهترین انتخاب هستند. پس انداز صرفاً تنها گزینه نیست ، روشنایی LED کارایی کارمندان را نیز بهبود می بخشد ، ماندگاری بیشتری دارد و ظاهر بهتری دارد و همانطور که LED ها می توانند متناسب با محیط های سخت سکوهای نفتی و کارخانه های فرآوری مواد غذایی طراحی شوند ، بنابراین می توانند متناسب با تنظیمات کارخانه نیز ایجاد شوند.
شما همیشه می توانید با یکی از کارشناسان شرکت صنایع روشنایی آذرطیف مشورت کنید ، اما یادآوری این موارد شروع خوبی برای انتخاب نور LED مناسب کارخانه شما است.

اشتراک گذاری پست

بازگشت به اخبار و مقالات
.