مشاوره رایگان 09120887008

تفاوت های بین چراغ های روشنایی ال ای دی SMD و COB چیست؟

بازگشت به اخبار و مقالات
تفاوت های بین چراغ های روشنایی ال ای دی SMD و COB چیست؟

تفاوت های بین چراغ های روشنایی ال ای دی SMD و COB چیست؟

تفاوت های بین چراغ های روشنایی ال ای دی SMD و COB چیست؟

دو نوع محبوب ترین چراغ های روشنایی LED ، چراغ های SMD (Surface Mount Diode) و COB (Chip on Board) می باشند. آنها هر دو نور با کیفیت بالا تولید می کنند ، طول عمر بالایی دارند و همچنین بسیار کارآمد هستند.

SMD (Surface Mount Diode) چیست؟

SMD ها نسبت به COB ها بسیار کارآمد هستند زیرا منبع نور در هر وات لومن بیشتری تولید می کند ، به این معنی که آنها با وات کمتر نور بیشتری تولید می کنند.
در لامپ های SMD بر خلاف COB خبری از یک بورد واحد نیست بلکه چندین LED در کنار هم بر روی یک پنل نصب می‌شوند .
همچنین آنها پرتو وسیعتری از نور تولید می کنند که در یک منطقه بیشتر پخش می شود. این بدان معناست که برای خنک کردن گرما مواد کمتری لازم است که به نوبه خود به معنی اقتصادی بودن آنهاست.
برای بیشتر چراغ های روشنایی داخلی از SMD استفاده می کنند. چراغهای SMD با یک بازتابنده یخی رنگ که مجموعه تراشه های LED را پنهان می کند ، پوشانده شده و نور را به طور مساوی پخش می کند.

COB (Chip On Board) چیست؟

یک چراغ روشنایی ال ای دی COB از یک تراشه LED منفرد مجتمع ساخته شده است که در مقایسه با آرایه ای از LED ها همانند SMD ، بر روی چراغ نصب می شود. بر خلاف SMD ها، COB از یک تراشه ای درست شده که اجتماع بزرگی از LEDها است و به طور مستقیم بر روی مدار نصب می شود.
از آنجا که تنها مجموعه LED ها در یک نقطه نصب و مجتمع می شوند ، آنها نیاز به هیت سینک بیشتری دارند ، بنابراین یک خنک کننده بزرگتری که معمولاً از آلومینیوم ساخته می شود ، باید برای از بین بردن گرما نصب شود. از آنجایی که برای ساخت یک خنک کننده در چراغ های روشنایی COB به مواد بیشتری نیاز است ، این هزینه معمولاً کمی افزایش می دهد.
مزایای هر دو چیست؟

مزایای COB

یک چراغ روشنایی COB منبع نور بهتری را ارائه می دهد و در نتیجه به نور متمرکزتری دست پیدا می کنیم و با استفاده از بازتابنده می توان پرتوی نور را کنترل کرد.
همچنین می توان بازتابنده های کرومی اطراف دیود را جایگزین و در زوایای مختلف قرار داد تا پرتوی نور باریک تر یا گسترده تر گردد.
به دلیل اینکه در لنزها رفلکتور یخی وجود ندارد که وضوح نور LED را کاهش دهد چراغ های COB باعث ایجاد نور شفاف تر و تمیز تر می شوند .
با وجود لنزهای روشن ، نور بیشتری می تواند نفوذ نماید و به این معنی که در اتاق هایی با سقف بلند عملکرد بهتری دارند.

مزایای SMD

چراغ های کم مصرف SMD گستره وسیعی از نور ایجاد می کند. این چراغ ها نور را به همه جا پرت می کند که به نوبه خود به معنی درخشش بالاتر است.
زاویه پرتوی گسترده آنها به این معنی است که آنها برای اتاقهای بزرگتر مانند اتاقهای نشیمن ، اتاق خواب ، آشپزخانه و حمام مناسب هستند.

تفاوت ظاهری بین SMD و COB چیست ؟

SMD توسط یک لنز اکریلیک یخی پوشانده می شود و ظاهر آن معمولاً بزرگتر است. در ظاهر COB برای نمایش یک تراشه قرار دارد. در بیشتر موارد ، آنها به گونه ای طراحی شده اند که شبیه به کره های هالوژن دو رنگ سنتی هستند.


پروژکتور ۲۰۰ وات کامپکت


پروژکتور ۱۵۰ وات کامپکت


پروژکتور ۱۰۰ وات کامپکت

اشتراک گذاری پست

بازگشت به اخبار و مقالات
.