لامپ های LED در صنعت روشنایی امروزه نقش بسیار پررنگی دارند . از این رو دانستن ویژگی های لامپ LED مناسب خالی از لطف نیست.

اکنون در دهه ای که در آن زندگی می کنیم تکنولوژی لامپ های LED مانند بسیاری از کالاهای دیگر از سرعت رشد بسیار زیادی برخوردار است.
به لطف این سرعت رشد در تجاری سازی تکنولوژی تولید لامپ های LED شاهد این موضوع هستیم که هر روز قیمت تمام شده منابع نوری کاهش می یابد و این موضوع باعث گردیده که در بازار شاهد طیف بسیار وسیعی از قیمت برای لامپهای LED باشیم.

هدف ما در این مقاله این است که به زبان ساده تفاوت های لامپ های LED موجود در بازار را روشن نماییم و به مصرف کننده کمک کنیم تا بتواند بر اساس نیاز خود بهترین محصول را انتخاب نماید.

برای شناخت بهتر این تفاوت ها می بایست اطلاعات مختصری در رابطه با مشخصات کلی منابع نوری داشته باشیم .

از این رو در این مقالات در ضمن معرفی مشخصات کلی لامپ ها به مقایسه انواع مختلف منابع روشنایی می پردازیم.

توان نوری (Luminous efficacy)

توان نوری به میزان نور ساطع شده از لامپ بر اساس توان الکتریکی ورودی به آن می گویند.

به عنوان مثال اگر ۲ عدد لامپ ۱۰۰ وات داشته باشیم که یکی ۱۰۰۰ لومن (لومن: واحد نور است) و دیگری ۱۲۰۰ لومن نور داشته باشد بدین معنی است که توان نوری لامپ دوم ببیشتر از لامپ اول است زیرا به ازای مصرف توان برابر، نور بیشتری ساطع نموده است.

برای مقایسه انواع مختلف منابع نور از لحاظ توان نوری توجه به چند نکته ضروری است:

  • منظور از نور ساطع شده، نور خروجی از منبع نوری است. به عنوان مثال در مورد لامپ های التهابی (رشته ای)، مقداری از نور ساطع شده از تنگستن توسط حباب لامپ جذب می گردد که این خود تاثیر بسزایی در توان نوری لامپ دارد. این موضوع در لامپ های LED بسیار مهم است و جنس حباب و رفلکتور و میزان جذب نور تاثیر زیادی بر روی توان نوری کل لامپ یا چراغ می گذارد.
  • به همین شکل باید در نظر داشت که منظور از توان ورودی به منبع نوری، مقدار توانی است که به آن وارد می شود. در منابع نوری که با نوعی مبدل ولتاژ (درایور، بالاست و …) مورد استفاده قرار می گیرند نظیر لامپ های فلورسنت، لامپ های کم مصرف و لامپ های ال ای دی مقدار قابل توجهی از انرژی در خود این مبدل تلف می گردد لذا برای اندازه گیری توان نوری می بایست این موضوع نیز مد نظر قرار گیرد.

با توجه به مطالب ارائه شده پر واضح است که برای بدست آوردن توان نوری یک لامپ باید همه اجزای آن مورد بررسی قرار بگیرند. حتی در یک نوع منبع روشنایی مثل LED به غیر از خود LED و چیپ های به کار رفته در آن، کیفیت سایر المان های مورد استفاده تاثیر بسیار زیادی بر روی توان نوری کلی می گذارد، اما به طور کلی می توان طبقه بندی زیر را در رابطه با مقایسه توان نوری منابع مختلف روشنایی انجام داد:

تفاوت لامپ LED و لامپ کم مصرف و لامپ رشته ای

جدول فوق بیانگر این مطلب است که برای میزان نور خروجی ۹۰۰ لومن باید از یک لامپ ۸۰ وات رشته ای و یا یک لامپ ۱۸ وات کم مصرف و یا یک لامپ ۱۰ وات LED استفاده نمود.

کیفیت نور خروجی یا شاخص نمود رنگ (CRI)

تا کنون به رنگ اجسام در زیر نور لامپ های اتوبان ها دقت کرده اید؟! این لامپ ها که معمولا از نوع بخار سدیم هستند نور زرد رنگ بسیار زیادی ساطع می کنند و دارای توان نوری نسبتا بالایی هستند ، اما کیفیت رنگ اجسام زیر نور آنها بسیار پایین می آید.

به مشخصه کیفیت رنگ اجسام زیر نور که در کنار توان نوری یکی از پراهمیت ترین مشخصات منابع نوری مختلف می باشد، “شاخص نمود رنگ” یا CRI (Color Rendering Index) گفته می شود.

در مورد این مشخصه که به صورت عددی بین ۱ تا ۱۰۰ ارائه می گردد باید گفت که تنها نور خورشید است که دارای شاخص نمود رنگ ۱۰۰ می باشد و این شاخص برای سایر منابع نوری از ۱۰۰ کمتر می باشد.

یکی دیگر از منابع نوری که به طور سنتی برای استفاده در ویترین ها و showroom ها به کار می رفت و از لحاظ CRI در رده بالایی قرار داشت لامپهای هالوژنی بود که پس از بسط و گسترش تکنولوژی لامپهای ال ای دی و تولید LED هایی با CRI بالای ۹۰ به خاطر مصرف بسیار کمتر و طول عمر بسیار بالاتر به تدریج جایگزین گردید.

توجه به این نکته ضروری است که به مانند سایر مشخصات نمی توان گفت که به عنوان مثال همه لامپ های ال ای دی دارای CRI بالای ۹۰ هستند، چرا که به طور مشخص در لامپ LED، شاخص نمود رنگ ارتباط مستقیم با نوع و کیفیت Chip های مورد استفاده در LED آن دارد.

شایان ذکر است که در مقایسه با لامپ های کم مصرف (CFL) و انواع مهتابی ها، شاخص نمود رنگ لامپ های LED و هالوژنی بسیار بالاتر است، لذا در محلهای تجاری و Showroom ها و به طور کل محلهایی که در آن به نوعی محصولی معرفی می گردد شدیدا توصیه می شود که از لامپهایی با CRI بالا استفاده شود تا محصول مورد نظر به صورت مناسب و با رنگ واقعی خود به مشتری معرفی گردد.

در گذشته این نوع کاربرد در انحصار لامپهای هالوژنی با توان مصرفی بسیار بالا بود، اما پیشرفت تکنولوژی تولید LED و ارائه لامپهایی با CRI>85 این منبع روشنایی را تبدیل به جایگزینی بلا منازع برای لامپهای هالوژنی نموده است.

طول عمر لامپ

در رابطه با طول عمر لامپ های مختلف مباحث و تحقیقات بسیار زیادی صورت پذیرفته است ، اما این نکته بدیهی است که علاوه بر انواع منابع روشنایی که دارای طول عمرهای متفاوتی می باشند، کیفیت اجزا و قطعات به کار رفته در هر منبع روشنایی تاثیر بسیار زیادی بر روی طول عمر لامپ خواهد داشت.
بدین معنی که به طور مثال نمی توان به طور قطع عنوان نمود که لامپ LED طول عمر بیشتری نسبت به لامپ کم مصرف دارد، زیرا اگر کیفیت قطعات مورد استفاده در لامپ کم مصرف مناسب باشد و قطعات لامپ LED از کیفیت پایینی برخوردار باشند، طول عمر مفید لامپ کم مصرف بیشتر خواهد بود.
لذا در رابطه با مقایسه طول عمر انواع منابع روشنایی فقط می توان به این نکته بسنده نمود که طول عمر این منابع شدیدا وابسته به اجزا و قطعاتی است که در ساخت آن به کار رفته است.

به طور مثال در رابطه با لامپ LED علاوه بر اینکه کیفیت و نوع چیپ های به کار رفته در لامپ از اهمیت زیادی برخوردار هستند، سایر المانها مخصوصا نوع و کیفیت مبدل ولتاژ (Driver)، نحوه طراحی و جنس بدنه و میزان خنک کنندگی آن نیز بسیار با اهمیت هستند و جالب اینجاست که غالبا کیفیت همین المانها می باشد که عمر نهایی لامپ را تعیین می کنند، زیرا در مقایسه با LED به کار رفته در منبع روشنایی از سطح پایینتری از کیفیت برخوردار هستند.

ویژگی لامپ ال ای دی

قیمت و صرفه اقتصادی

مشخص است که قیمت وابسته به کیفیت می باشد. بدین معنی که “کالای خوبتر، گرانتر است” اما لزوما “کالای گرانتر، بهتر نیست”! اما در مورد لامپ وقتی کار به مقایسه قیمت انواع مختلف لامپ می رسد کار کمی پیچیده میگردد. زیرا علاوه بر تنوع انواع مختلف منابع روشنایی، با کمی جستجو در بازار متوجه خواهیم شد که به طور مثال حتی در مورد یک نوع لامپ LED هم شاهد طیف وسیعی از قیمت ها هستیم.

برای بررسی و مقایسه قیمت ها باید به این نکته توجه داشت که اکثر تکنولوژی های جدیدتر گران قیمت تر می باشند، به عنوان مثال لامپ هایی با بالاست الکترونیکی معمولا گران قیمت تر از بالاست های القایی قدیمی می باشند.
به همین ترتیب لامپ LED گران قیمت تر از لامپ کم مصرف با میزان نور برابر می باشد.

اما توجه به این نکته بسیار ضروری است که در مقایسه قیمت لامپها برای بررسی صرفه اقتصادی می بایست انتظار کاربر از منبع روشنایی و هم چنین کاربری آن منبع واضح باشد تا بتوان در مورد آن اظهار نظر نمود.

بدون شک قیمت کالا یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده در صرفه اقتصادی خرید آن کالا می باشد ، ولی باید توجه داشت که تنها عامل برای بررسی صرفه اقتصادی یک کالا قیمت اولیه آن نیست.

در اینجا می خواهیم به نکاتی بپردازیم که علاوه بر قیمت بر روی صرفه اقتصادی کالا تاثیرگذارند.

هزینه نگهداری

این هزینه یکی از نهفته ترین هزینه ها در خرید کالاست. تصور کنید که شما تعدادی لامپ برای یک واحد تجاری با ارتفاع سقف ۶ متر خریداری می نمایید و یا اینکه برای نمای بیرونی یک ساختمان تعدادی پروژکتور نصب می نمایید.
تصور کنید که در صورت از کار افتادن هر کدام از این منابع روشنایی حتی در صورت وجود گارانتی و عدم پرداخت دوباره بابت لامپ یا چراغ، شما باید به میزانی هزینه کنید تا به کمک جرثقیل یا بالابر و یا داربست آنها را تعویض نمایید و طبیعتا این امر می بایست خارج از ساعات کاری صورت پذیرد که بر هزینه نگهداری این منابع روشنایی می افزاید.

کاربری

یکی از مهمترین نکات در انتخاب نوع لامپ و منبع روشنایی کاربری آن است. به عنوان مثال شاید یک لامپ LED با شاخص نمود رنگ بالا (مثلا CRI > 85) اختلاف قیمت قابل توجهی با یک لامپ ال ای دی با CRI پایین و با میزان نور مشابه داشته باشد، اما در مکانی که هدف استفاده از این لامپ روشن نمودن یک کالای خاص برای فروش می باشد، صرفه اقتصادی با این است که لامپ با CRI بالا تهیه گردد، زیرا این موضوع تاثیر مستقیم بر روی فروش کالای مورد نظر خواهد داشت. لذا می بایست در انتخاب لامپ بر اساس کاربری مورد نظر و مشخصات مورد درخواست انتخاب نمود.

هزینه مصرف برق

پس از حذف یارانه حاملهای انرژی و آزادسازی نسبی قیمت برق شاهد افزایش سهم برق در هزینه های ماهانه اماکن مسکونی و تجاری هستیم. به عنوان مثال باید توجه داشت که قیمت اولیه یک لامپ رشته ای در حدود یک دهم قیمت لامپ ال ای دی با نور مشابه آن است ولی لامپ رشته ای در حدود هفت برابر بیشتر از لامپ LED انرژی مصرف می کند که این مصرف کمتر لامپ LED باعث می گردد که فقط در طی چند ماه هزینه اولیه بیشتر آن به خاطر هزینه کمتر برق مصرفی جبران گردد. لذا در هنگام خرید می بایست به مدت زمان استفاده از لامپ در طول شبانه روز و البته تعرفه برق مصرفی دقت داشت و بر اساس آن لامپ مورد نظر را انتخاب نمود.