نرم افزار دیالوکس چیست؟

در اخبار و مقالات . شهریور 31, 1397

دیالوکس

برای طراحی مهندسی روشنایی و نورپردازی پروژه ها از نرم افزارهای متعددی استفاده می شود که محبوب ترین آن ها نرم افزار رایگان دیالوکس (DIALux) است که بیش از ۷۰۰ هزار کاربرد دارد و در ۲۵ زبان مختلف ارائه می شود. دلیل استفاده از نرم افزار در طراحی، تطابق نتیجه با استانداردهای جهانی که برای میزان نور هر مکان (دفتر کار، خیابان، بیمارستان و …) وجود دارد، است. در این مقاله قصد توضیح اصول اولیه کار این نرم افزار را داریم.

کاربرد دیالوکس

ورودی نرم افزار دیالوکس

فضای پروژه

ابتدا باید شرایط محیط وارد دیالوکس شود. این مرحله به دو صورت ممکن است اتفاق بیافتد:
– پروژه پیچیدگی های زیادی دارد که در این صورت معمولا فایل طراحی کامپیوتری (CAD file) آن موجود است که مستقیما وارد نرم افزار می شود.
– فایل کد پروژه موجود نیست و می خواهیم از ساده سازی های مهندسی استفاده کنیم. در این حالت محیط را به شکل دستی در دیالوکس طراحی می کنیم.

نکاتی که باید در این مرحله مدنظر داشته باشیم

– پوشش کف و دیوارها: تمامی مواد مورد استفاده، در کتابخانه (Library) نرم افزار موجود است. اهمیت این موضوع به دلیل میزان جذب و بازتاب نور در سطوح مختلف می باشد.
– ورودی های نور در فضای بسته و میزان نور در فضای باز: ورودی های نور مانند پنجره، نورگیر و … باید در طراحی لحاظ گردند. همچنین جهت پنجره با توجه به جهت تابش نور خورشید در نظر گرفته می شود. از طرفی برای فضای باز (Outdoor) میزان نور اطراف در شب و مکان جغرافیایی برای محاسبه نور روز اهمیت دارد.

دیالوکس

اطلاعات محصول مورد نظر

تولیدکننده های معتبر محصولات روشنایی دارای سهم بازار جهانی با دیالوکس همکاری دارند و تمامی محصولات آن در کتابخانه نرم افزار موجود است. اما امکان ورود اطلاعات به صورت دستی هم وجود دارد. در ادامه به بررسی ویژگی هایی از محصول که در طراحی اهمیت دارند، می پردازیم (لازم به ذکر که این مقادیر با استفاده از دستگاه های اسپکترورادیومتر و گونیوفتومتر اندازه گیری می شوند:

دیالوکس

دانلود لیست قیمت پروژکتور ال ای دی

شار نوری

میزان نوری که کالا تولید می کند و بر حسب لومن بیان می شود.
– منحنی پخش نور (Light Distribution Curve): علاوه بر میزان نور خروجی کالا زاویه پخش آن نیز اهمیت به سزایی در روشنایی محیط دارد. سه نوع منحنی پخش نور وجود دارد که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم:

– منحنی پخش نور در دستگاه قطبی (Polar): همانگونه که در شکل رو به رو دیده می شود در دستگاه قطبی دو منحنی وجود دارد که یکی مربوط به جهت افقی و دیگری به جهت عمودی کالا اختصاص دارد. هر نقطه روی منحنی دو ویژگی را نشان می دهید: راستای شعاع نشان دهنده زاویه خروج نور و اندازه شعاع به میزان نور بستگی دارد.

– نورپخش نور دکارتی: در این مدل نمودار محور افقی زاویه خروج نور و محور عمودی میزان لومن نور خروجی را نشان می دهد.

– منحنی پخش نور مخروطی (AAI figure): این نوع بیشتر برای سنجش میزان لوکس (یا کاندلا) روی سطح با فاصله مشخص از منبع نور به کار می رود و استفاده های فراوانی دارد، مخصوصا وقتی نور چراغ به صورت عمودی و از بالا به پایین مورد استفاده قرار گیرد.

dialux

حال که ورودی های مربوط به مکان و همچنین مشخصات کالا وارد محیط نرم افزار شده است کار طراحی آغاز می گردد و بر اساس استانداردهای بین المللی روشنایی، تعداد مورد نیاز محصول محاسبه می گردد.
در پایان امکان گرفتن خروجی گرافیکی طراحی شده نیز وجود دارد که این موضوع در طراحی نمای ساختمان اهمیت بالایی دارد.

دیالوکس

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل نمایید

تماس با ما
.