راهنمای روشنایی بزرگراه ها

در اخبار و مقالات . اکتبر 12, 2020

راهنمای روشنایی بزرگراه ها

روشنایی بزرگراه ها از لحاظ دید و امنیت خیابان ها و جاده ها برای رانندگان در شب نقش مهمی دارند. روشنایی بزرگراه ها ، اگرچه شبیه روشنایی خیابان است ، اما هدف بسیار گسترده تری دارد. شما در این مقاله می توانید در مورد چراغ های خیابانی ال ای دی مطالعه کنید ، اما فقط بدانید که آنها از قدرت کمتری نسبت به چراغ های بزرگراهی با نیازهای مختلف چیدمانی برخوردار هستند.

چراغ های بزرگراه به رانندگان این امکان را می دهد که با خیال راحت از جاده های خالی از سکنه عبور کنند و خطری پیش رو نداشته باشند. آنها وسایل نقلیه دیگر را روشن و واضح می کنند ، همچنین موانع ، پل ها ، علائم و گودال ها را برای کمک به کاهش تصادفات رانندگی روشن می کنند. روشنایی کافی در بزرگراه ها باید احساس امنیت و راحتی بیشتری در رانندگان ایجاد کند و می تواند احتمال وقوع حوادث جاده ای را تا ۳۰٪ کاهش دهد.

مزایای روشنایی بزرگراه

هنگام نصب یک نور خوب و با کیفیت در بزرگراه ، می توانید انتظار داشته باشید که مزایای زیر را داشته باشد :

  • وضوح و روشنایی چراغ جلوی وسیله نقلیه را تکمیل می نماید و دامنه دید را از دو طرف و در طول گسترش می دهد.
  • وضوح و دید ویژگی های جاده و اشیا رو و داخل و یا نزدیک به جاده بهبود می باید .
  • مسیر جاده پیش رو را ترسیم کرده و نمای محیط را بهبود می بخشد.
  • دلهره افرادی که از جاده استفاده می کنند را کاهش می دهد.

مزایای روشنایی بزرگراه

شرایط دید روشنایی بزرگراه

اگرچه روشن بودن بزرگراه ها با استفاده از چراغ های بزرگراهی تمام مزایای فوق را خواهد داشت ، اما تنها کاری که از نظر جسمی و فیزیکی و بصورت ملموس انجام می دهد بهبود دید راننده است. با این وجود ، نصب درخشان و روشن ترین نوری که می توانید پیدا کنید منطقی است. اما مانند هر نوع نورپردازی و روشنایی ، تفاوت های ظریف مختلفی باید در نظر گرفته شود.

با کاهش میزان نور ، بینایی و توانایی تشخیص به طور جداگانه مختل می شود و یا کاملاً  از بین می رود . متناوباً ، با افزایش نور ، بینایی و تشخیص بهبود می یابد. باز هم ، این اطلاعات ممکن است شما را به این باور برساند که انتخاب روشن ترین نور ممکن ، بهترین کار است ، اما عوامل دیگری نیز در اینجا وجود دارد و یکی از این عوامل کنتراست نور است.

کنتراست بین دو جسم ، تفاوت در روشنایی بین جسم و پس زمینه است. با افزایش سطح کنتراست ، تمایز موضوع از پس زمینه راحت تر و آسان تر می شود. رانندگان به طور معمول اشیا را به صورت شبح می بینند – یک منطقه تاریک در پس زمینه روشن. با این حال ، این پس زمینه روشن می تواند باعث ایجاد تابش خیره کننده و در نتیجه کاهش سطح کنتراست و توانایی دیدن راننده از جزئیات شود.

بهترین راه برای ایجاد تعادل بین نور روشن و عدم خیرگی ، توجه به زاویه نور و کیفیت نور است. روشنایی بزرگراه LED بهترین انتخاب شما و آسانترین راه برای جلوگیری از تابش خیره کننده است.

 

محصولات مرتبط : چراغ خیابانی ال ای دی آذرطیف

متداول ترین انواع چراغ های بزرگراهی

چراغ های بزرگراه LED (دیود ساطع کننده نور)

چراغ های بزرگراه LED (دیود ساطع کننده نور)

اکثر چراغ های جاده LED دارای یک لنز بر روی صفحه LED هستند ، که به گونه ای طراحی شده است که نور خود را به صورت مستطیل شکل می دهد و بیشتر نور را به سمت خیابان می کشد. LED ها به دلیل کم بودن هزینه های بهره برداری و نگهداری ، محبوب ترین انتخاب برای روشنایی بزرگراه ها هستند.

چراغ های رشته ای

چراغ های رشته ای

یک لامپ رشته ای ، دارای یک رشته است که از مقاومت الکتریکی روی یک سیم استفاده می کند ، که برای ایجاد نور در یک لامپ پر از گاز محصور شده است. این لامپ ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرند زیرا هزینه های عملیاتی بسیار بالایی دارند و علاوه بر هزینه های بالای انرژی ، لامپ های رشته ای نیز عمر کوتاهی دارند و نیاز به نگهداری مکرر دارند.

چراغ های بزرگراه فلورسنت

چراغ های بزرگراه فلورسنت

چراغ های فلورسنت یکی دیگر از گزینه های محبوب برای روشنایی بزرگراه است. آنها از نظر انرژی کارآمد بوده و طول عمر نسبتاً زیادی دارند (اگرچه در مقایسه با LED ها هر دو قابل اغماض هستند). با این حال ، این چراغ ها شکننده بوده و به شدت نسبت به تغییرات دما حساس هستند. چراغ های فلورسنت همچنین به دلیل داشتن مقادیر کمی جیوه معروف هستند. در صورت شکستن لامپ ، این امر به طور بالقوه خطرناک می شود و یرای دفع این میزان جیوه به روش های خاص نیاز دارد.

 

چراغ های بزرگراه متال هالید

چراغ های بزرگراه متال هالید

وسایل متال هالید از طریق ترکیبی از بخارات فلزی باعث تولید نور می شوند. خروجی اولیه لومن این چراغ ها زیاد است اما با استفاده منظم به سرعت متزلزل می شوند. علاوه بر این ، چراغ های متال هالید انرژی را می خورند و در نتیجه ، هزینه های برق بسیار بالایی دارند. با وجود این ، چراغ های متال هالید ممکن است متداول ترین نوع چراغ بزرگراه باشند. خبر خوب این است که این روزها با ظهور LED ها ، گزینه های بسیار بهتری برای انتخاب دارید.

چراغ های بزرگراه سدیم فشار قوی

چراغ های بزرگراه سدیم فشار قوی

چراغ های سدیم فشار قوی از بخار سدیم برای کمک به تولید لومن استفاده می کنند. مانند لامپهای فلورسنت ، وسایل HPS نیز حاوی مقادیر کمی جیوه هستند که به مراحل ویژه دفع نیاز دارند. این چراغ ها بسیار روشن هستند اما لومن ها را به سرعت از دست می دهند و نور گرم رنگی با شاخص تفکیک رنگ یا CRI کم تولید می کنند.

چراغ های بزرگراه HID

چراغ های بزرگراه HID

این وسایل توسط گازهای مهیج یا بخارات فلزی که در یک لامپ یا لوله قرار دارند ، نور تولید می کنند. آنها معمولاً بیش از حد شکننده در نظر گرفته می شوند تا بتوانند از آنها برای روشنایی بزرگراه استفاده کنند اما گاهی اوقات به دلیل خروجی زیاد لومن از آنها استفاده می شود. متأسفانه ، این خروجی لومن به طرز باورنکردنی به سرعت کاهش می یابد ، و آنها را تقریباً برای هر کاربرد روشنایی انتخاب ضعیفی می کند.

خوب ، بهترین گزینه شما چیست؟

دیدن آن سخت نیست ، LED ها بهترین انتخاب برای روشنایی بزرگراه ها هستند. به منظور شفاف بودن ، چراغ های LED کم مصرف ترین لامپ هستند و بیشترین طول عمر را نسبت به سایر نورها دارند. صرفه جویی در هزینه های انرژی یک مزیت آشکار است ، اما کاهش هزینه های نگهداری اغلب زیر رادار است. هنگامی که مجبور هستید کل خدمه را به کار بگیرید و از ماشین آلات سنگین برای جایگزینی لامپ ها استفاده کنید ، یک عمر طولانی و درخشش بدون تعمیر و نگهداری می تواند حتی از نظر اقتصادی از صرفه جویی الکتریکی LED ها نیز سودمندتر باشد.

سایر ملزومات روشنایی بزرگراه

روشنایی بزرگراه از این نظر بی نظیر است که اجزای اطراف چراغ ها نیز تقریباً به اندازه خود لامپ ها تنظیم می شوند. به همین دلیل ، بسیار مهم است که هم با بازوهای چراغ ها و هم با تکیه گاه های آنها آشنا شوید.

پایه ها و بازوها نیز هنگام طراحی روشنایی بزرگراه مهم هستند. آنها تأثیر مهمی در زاویه پرتو دارند ، بنابراین فراموش نکنید که هنگام تصمیم گیری در مورد گزینه های روشنایی ، این موارد را نیز در نظر بگیرید.

روشنایی بزرگراه LED

روشنایی بزرگراه کاملا ضروری است. نه تنها جاده ها را در شب ایمن و قابل مشاهده نگه می دارد ، بلکه راهی برای خواندن علائم در اختیار رانندگان قرار می دهد و باعث راحتی بیشتر آنها می شود. روشنایی کافی در بزرگراه ها تعداد تصادفات رانندگی را کاهش می دهد و جاده ها را به مکانی بهتر برای رانندگی تبدیل می کند.

اما ، همانطور که می دانید همه چراغ ها برابر نیستند. چراغ LED برای چراغ های بزرگراه مناسب است زیرا به دلیل کمبود نیاز به نگهداری ، طول عمر زیاد و دوام طبیعی است. چراغ های LED ممکن است در ابتدای نصب کمی بیشتر هزینه کنند ، اما این هزینه با هزینه کمتری در قبض های برق و هزینه های عملیاتی موجود به سرعت برمی گردد. بعضی اوقات تصمیم گیری در مورد انواع نورپردازی دشوار است . LED نه تنها بهترین گزینه برای روشنایی بزرگراه است ، بلکه بهترین گزینه است.

شرکت صنایع روشنایی آذرطیف اقدام به تولید و فروش انواع چراغ های خیابانی و بزرگراهی ال ای دی نموده است که می توانید این محصولات را در گروه محصولات چراغ خیابانی مشاهده نمایید و برای مشاوره بیشتر با شماره ۵۶۵۷۳۳۱۱ تماس بگیرید. کارشناسان ما آمادگی مشاوره و پاسخگویی به شما عزیزان را دارند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل نمایید

تماس با ما
.