برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید      09120887008

راهنمای روشنایی بزرگراه ها

راهنمای روشنایی بزرگراه ها

راهنمای روشنایی بزرگراه ها

روشنایی خیابان و بزرگراه ها در شب، از لحاظ دید و امنیت برای رانندگان نقش مهمی دارند. شما در این مقاله می توانید درباره چراغ های خیابانی و بزرگراهی بیشتر بدانید.
چراغ های بزرگراه به رانندگان این امکان را می دهد که با خیال راحت از جاده های خالی از سکنه عبور کرده و خطری پیش رو نداشته باشند. آنها وسایل نقلیه در حال تردد، موانع ، پل ها ، علائم راهنمایی و چاله و خرابی جاده ها را برای کمک به کاهش تصادفات رانندگی روشن می کنند و روشنایی کافی در بزرگراه ها احساس امنیت و راحتی بیشتری در رانندگان ایجاد می‌کنند و احتمال وقوع حوادث جاده ای را تا ۳۰٪ کاهش می‌دهد.

مزایای روشنایی بزرگراه

هنگام نصب یک روشنایی خوب و با کیفیت در خیابان و بزرگراه ، می توانید انتظار داشته باشید که مزایای زیر را داشته باشد :

  • روشنایی چراغ، نور مورد نیاز وسایل نقلیه را تامین و دامنه دید را از دو طرف و در طول جاده گسترش می دهد.
  • وضوح و دید ویژگی و اشیاء داخل و یا نزدیک به جاده بهبود می‌یابد .
  • مسیر جاده پیش رو را ترسیم و نمای محیط را بهبود می‌بخشد.
  • دلهره رانندگانی که از جاده استفاده می کنند را کاهش می‌دهد.

مزایای روشنایی بزرگراه

شرایط دید روشنایی بزرگراه

اگرچه روشن بودن بزرگراه ها با استفاده از چراغ های بزرگراهی تمام مزایای فوق را خواهد داشت، اما تنها کاری که از نظر فیزیکی و بصورت ملموس صورت می پذیرد، بهبود دید راننده است. با این وجود ، نصب روشن ترین نوری که می توانید پیدا کنید منطقی است. اما مانند هر نوع نورپردازی و روشنایی ، تفاوت های ظریف مختلفی باید در نظر گرفته شود.
با کاهش میزان نور، بینایی و توانایی تشخیص به طور جداگانه مختل می شود. بالعکس با افزایش نور، بینایی و تشخیص بهبود می یابد. باز هم این اطلاعات ممکن است شما را به این باور برساند که انتخاب روشن ترین نور ممکن، بهترین عمل است، اما عوامل دیگری نیز در اینجا وجود دارد و یکی از این عوامل کنتراست نور است.
بهترین راه برای ایجاد تعادل بین روشنایی و عدم خیرگی، توجه به زاویه و کیفیت نور است. روشنایی بزرگراهی LED بهترین و آسانترین انتخاب برای جلوگیری از تابش خیره کننده است. چراغ خیابانی ۱۵۰ وات اس ام دی تولیدی شرکت صنایع روشنایی آذرطیف نمونه ای کامل با ویژگی های شرح داده میباشد.

محصولات مرتبط :
چراغ خیابانی ال ای دی آذرطیف

روشنایی بزرگراهی LED

متداول ترین انواع چراغ های بزرگراهی

چراغ های بزرگراه LED (دیود ساطع کننده نور)

چراغ بزرگراهی ال ای دی

اکثر چراغ های بزرگراهی LED  با استفاده از تجهیراتی مانند لنز و رفلکتورها، به گونه ای طراحی شده اند که نور خود را به صورت کامل بر سطح مورد نیاز می تابند. ال ای دی ها به دلیل پایین بودن هزینه های مصرف انرژی برق و هزینه های نگهداری و همچنین طول عمر بالای آنها، محبوب ترین انتخاب برای روشنایی بزرگراه ها هستند.

چراغ های رشته ای

چراغ بزرگراهی رشته ای

یک لامپ رشته ای ، دارای رشته ای است که از مقاومت الکتریکی روی یک سیم استفاده می کند که برای ایجاد نور در یک لامپ پر از گاز محصور شده است. این لامپ ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا هزینه های عملیاتی بسیار بالایی داشته و علاوه بر هزینه های بالای انرژی، عمر کوتاهی داشته و نیاز به نگهداری مکرر دارند.

چراغ های بزرگراه فلورسنت

چراغ بزرگراهی فلورسنت

چراغ های فلورسنت یکی دیگر از گزینه های محبوب برای روشنایی بزرگراه است. این چراغ ها بر خلاف چراغ های ال ای دی شکننده بوده و به شدت نسبت به تغییرات دما حساس هستند. چراغ های فلورسنت همچنین به دلیل داشتن مقادیری جیوه، در صورت شکستن چراغ ، به طور بالقوه خطرناک بوده و برای دفع این میزان جیوه به روش های خاص نیاز است.

چراغ های بزرگراه متال هالید

چراغ بزرگراهی متال هالید

چراغ های متال هالید از طریق ترکیبی از بخارات فلزی باعث تولید نور می شوند. خروجی اولیه لومن این چراغ ها زیاد است، اما با استفاده منظم به سرعت متزلزل می شوند و مقدار بسیاری از نور و لومن تولید شده در محفظه باقی میماند و به صورت کامل به سطح مورد نظر تابیده نمی‌شود و به اصلاح هدر رفت نور در این چراغ ها زیاد است. از دیگر معایب چراغ های متال هالید میتوان به مصرف برق بالا و وجود تاخیر زمانی هنگام روشن شدن آنها اشاره کرد.

چراغ های بزرگراه سدیم فشار قوی

چراغ بزرگراهی سدیم فشار قوی

چراغ های سدیم فشار قوی از بخار سدیم برای کمک به تولید لومن استفاده می کنند. مانند لامپهای فلورسنت ، وسایل HPS نیز حاوی مقادیر کمی جیوه بوده که به مراحل ویژه دفع نیاز دارند. این چراغ ها بسیار روشن هستند، اما لومن ها را به سرعت از دست داده و نور گرم رنگ با شاخص تفکیک رنگ  یا CRI کم تولید می کنند.
چراغ های بزرگراه HID

چراغ بزرگراهی HID

این وسایل توسط گازهای مهیج یا بخارات فلزی که در یک لامپ یا لوله قرار دارند ، نور تولید می کنند. آنها معمولاً بیش از حد شکننده در نظر گرفته می شوند تا بتوانند از آنها برای روشنایی بزرگراه استفاده کنند اما گاهی اوقات به دلیل خروجی زیاد لومن از آنها استفاده می شود. متأسفانه ، این خروجی لومن به طرز باورنکردنی به سرعت کاهش می یابد ، و آنها را تقریباً برای هر کاربرد روشنایی انتخاب ضعیفی می کند.

خوب ، حالا بهترین گزینه شما چیست؟

LED ها بهترین انتخاب برای روشنایی بزرگراه ها هستند، چرا که چراغ های LED کمترین مصرف برق و بیشترین طول عمر را نسبت به سایر انواع چراغ های روشنایی دارا می‌باشند. صرفه جویی در هزینه های انرژی یک مزیت آشکار است، اما کاهش هزینه های نگهداری بسیارقابل توجه است.

سایر ملزومات روشنایی بزرگراه

روشنایی بزرگراه از این نظر بی نظیر است که اجزای اطراف چراغ ها نیز تقریباً به اندازه خود لامپ ها تنظیم می شوند. به همین دلیل ، بسیار مهم است که هم با بازوهای چراغ ها و هم با تکیه گاه های آنها آشنا شوید.
پایه ها و بازوها نیز هنگام طراحی روشنایی بزرگراه مهم هستند. آنها تأثیر مهمی در زاویه پرتو دارند ، بنابراین فراموش نکنید که هنگام تصمیم گیری در مورد گزینه های روشنایی ، این موارد را نیز در نظر بگیرید.
هنگام انتخاب چراغ خیابانی می بایست به ارتفاع پایه چراغ و فاصله بین دو تیرک توجه نمود تا علاوه بر عدم خیرگی، همپوشانی مناسب و یکنواختی نور در طول جاده و خیابان صورت پذیرد.

روشنایی بزرگراه LED

روشنایی بزرگراه کاملا ضروری است. نه تنها جاده ها را در شب ایمن و قابل مشاهده نگه می دارد ، بلکه راهی برای خواندن علائم در اختیار رانندگان قرار می دهد و باعث راحتی بیشتر آنها می شود. روشنایی کافی در بزرگراه ها تعداد تصادفات رانندگی را کاهش می دهد و جاده ها را به مکانی بهتر برای رانندگی تبدیل می کند.
اما ، همانطور که می دانید همه چراغ ها برابر نیستند. چراغ LED برای چراغ های بزرگراه مناسب است زیرا به دلیل کمبود نیاز به نگهداری ، طول عمر زیاد و دوام طبیعی است. چراغ های LED ممکن است در ابتدای نصب کمی بیشتر هزینه کنند ، اما این هزینه با هزینه کمتری در قبض های برق و هزینه های عملیاتی موجود به سرعت برمی گردد. بعضی اوقات تصمیم گیری در مورد انواع نورپردازی دشوار است . LED نه تنها بهترین گزینه برای روشنایی بزرگراه است ، بلکه بهترین گزینه است.
شرکت صنایع روشنایی آذرطیف تولیدکننده محصولات روشنایی اقدام به تولید و فروش انواع چراغ های خیابانی و بزرگراهی نموده است که می توانید این محصولات را در گروه محصولات چراغ خیابانی LED مشاهده نمایید و برای مشاوره بیشتر با شماره ۰۲۱۵۶۵۷۳۳۱۱ تماس بگیرید. کارشناسان ما آمادگی مشاوره و پاسخگویی به شما عزیزان را دارند .

اشتراک گذاری پست


.